İyi Haberim | İyilikler hep bizim ile olsun
HV
18 MAYIS Çarşamba 20:22

Coronaya iyi gelen bitkilerden bir de peygamber süpürgesi!

Dünya Sağlık Örgütü çeşitli bitkilerin bilinçsizce kullanılması ile ilgili açıklama yaptı. Peygamber süpürgesi adıyla bilinen bitkinin etkileri ve yan etkileri ile ilgili uyarılarda bulundu.

SAĞLIK
Giriş Tarihi : 05-05-2020 03:16   Güncelleme : 05-05-2020 03:16
Coronaya iyi gelen bitkilerden bir de peygamber süpürgesi!

Ülkeler arası rekabete dönüşen corona virüsü aşısı ve tedavisi, alternatif tıbba ve çeşitli bitkilere olan ilginin de artmasına neden oldu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) de, corona virüsü tedavisi için yapılan araştırmalarla ilgili bir açıklama yaptı.

Reuters’ta yer alan habere göre, DSÖ’den yapılan açıklamada, alternatif tıbbın birçok faydası olduğu ve bu süreçte desteklenmesi gerektiği ifade edildi.

CORONAYA KARŞI ‘BİTKİSEL’ KARIŞIM

Madagaskar Devlet Başkanı Andry Rahoelina, Peygamber Süpürgesi bitkisinin corona virüsüne iyi geldiğini duyurmasının ardından, bu bitkiden üretilen ve henüz test edilmeyen bitkisel karışım Afrika ülkelerine dağıtılmaya başlandı.

KLİNİK ARAŞTIRMADAN GEÇMESİ GEREKİYOR

Olayın ortaya çıkmasının ardından, coronaya karşı alternatif tıbbın kullanılmasıyla ilgili araştırmalar yapan kurumlarla birlikte çalışıldığını belirten DSÖ yetkilileri, konuyla ilgili, “Tedavi, geleneksel uygulamadan türetilmiş olsa bile, karışımın etkileri sıkı bir klinik araştırmalardan geçmesi kritik önem taşıyor” ifadesini kullandı.


Klinik bir araştırma olmadan birçok bitkinin önerildiğini ve bu bitkilerin kullanımının insan hayatını tehlikeye sokabileceğini belirten DSÖ yetkilileri, özellikle sosyal medyada yanlış bilgilere karşı dikkatli olunması konusunda uyardı.

Selman ÇINARSelman ÇINAR

YORUMLAR