DOLAR 32,1784 0.13%
EURO 35,0269 0.13%
ALTIN 2.424,48-0,19
BITCOIN 2180277-1,04%
İstanbul
16°

PARÇALI BULUTLU

13:06

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

Doğru emzirme yöntemleri nelerdir, sütün yettiği nasıl anlaşılır?
4849 okunma

Doğru emzirme yöntemleri nelerdir, sütün yettiği nasıl anlaşılır?

Doğru emzirme Pozisyonları, Emzirme Pozisyonları PDF, Yenidoğan emzirme teknikleri, C tekniği ile emzirme, Doğru emzirme Teknikleri resimli, Doğru emzirme teknikleri için 10 ipucu

ABONE OL
Mayıs 22, 2022 22:17
Doğru emzirme yöntemleri nelerdir, sütün yettiği nasıl anlaşılır?
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Emzirme Teknikleri

Yenidoğan bebeklerde bulunan bazı reflekslerdoğru emzirme teknikleri ve pozisyonlarıiçin önemlidir. Bu refleksler arama, emme ve yutmadır. Arama refleksinde bebekler yanaklarına, dudaklarına veya çenelerine herhangi bir şey dokunduğunda başlarını çevirerek ağızlarını açar ve dillerini öne ve aşağı doğru uzatarak meme ararlar.

Arama refleksi gebeliğin 32. haftadan itibaren aktiftir. Emme refleksinde yine bebekler damaklarına herhangi bir şey dokunduğunda emmeye başlarlar. Takiben bebeğin ağzı sütle dolarsa yutma refleksi gerçekleşir. Bebekler koordine bir şekilde emme, yutma ve aynı anda nefes almayı genellikle gebeliğin 32-35. haftalarından itibaren başarabilirler. Emzirme süreci başladığında bebeğin bu reflekslerinin sağlıklı olması emzirmenin devamı açısından oldukça önemlidir.

Bebeğinizin Memeyi Yakalaması

Emzirme doğal bir süreç olmasına rağmen pek çok annenin bu dönemde destek alması ve bilgilendirilmesi gerekmektedir. Anneye bebeğine nasıl pozisyon vereceği ve memeyi nasıl tutturacağı mutlaka gösterilmeli ve desteklenmelidir. Emzirme öncesinde anne rahat ve sakin bir ortamda olmalıdır. Bebeğin yüzü ve vücudu anneye dönük olmalı, vücudu düz bir hat oluşturmalı, anne bebeğini kendine yakın tutmalıdır. Bebeğinin başını dirseğine yerleştirmeli ve kolu ile vücudunu desteklemelidir. Memesini C harfi şeklinde kavrayarak ve başparmakla memenin üstünden destekleyip memeyi bebeğin ağzına girecek şekle elverişli hale getirmelidir. Daha sonra annenin meme ucunu bebeğin dudaklarına sürmesi ve bebeğin ağzını büyük açmasını bekleyerek, bebek ağzını çok büyük açtığı anda memesini bebeğin ağzına yerleştirmesi yeterli olacaktır. Bebeğin memenin ucu ile birlikte çevresindeki siyah kısmın girebildiği kadarını kavraması sağlanmalıdır.

Bebek memeyi doğru yakaladığında ağzı büyük açık, dudakları dışa dönük, çenesi memeye değer şekilde olmalıdır Memem ucunu çevreleyen siyah kısım (areola) alt dudakta üsttekinden daha az görülmelidir. Emzirme bitiminde ise meme ucu sağlıklı görülmelidir. Alttaki şekilde memeyi doğru ve yanlış yakalama şekilleri görülmektedir.

Emzirme sırasında annelerin bebeğe uygun pozisyon verip vermediği mutlaka kontrol edilmelidir.

 

Ayrıca bebeğin başka pozisyonlarda da memeyi tutabileceği annelere anlatılmalı ve gösterilmelidir. Anne bu pozisyonlardan rahat ettiğini seçmelidir.

 

Doğru Emzirme Pozisyonları

Bebek anne memesini değişik pozisyonlarda tutabilir;

 

1-Beşik Tutuşu: En sık kullanılan pozisyondur. Anne rahat bir yere oturur. Bebeğini kucaklar ve bebeğin yüzü ve gövdesi anne ye dönük olur. Bebeğin başı annenin dirseğinde annenin kolu ise bebeğin gövdesinde olur. Anne memesini C şeklinde tutar.

 

2-Koltuk Altı Tutuşu: Anne rahat bir pozisyonda oturur. Annenin dirseğini ve bebeğin bacaklarını desteklemek için annenin yan tarafına bir yastık konur. Bebek annenin yanına yastığın üzerine başı annenin avucunun içerisine, bacakları koltuk altına uzanacak şekilde yatırılır. Yakalama sorunu olan, erken ve ufak doğmuş bebeklerde, ikiz bebeklerde, annenin memeleri büyükse veya annenin karnında sezaryene bağlı ağrı varsa bu tutuş kullanılabilir.

 

3-Çapraz beşik tutuşu: Anne rahat bir pozisyonda oturur iken bebeği kucağına alır. Emzirdiği memesinin tersi tarafındaki kolu ile bebeği kucaklar. Bebeğin yakalama sorunu varsa, erken ve ufak doğduysa bu yöntem kullanılabilir.

 

4-Yatarak tutuş: Annenin başı ve sırtı bir yastık ile desteklenir. Anne yan tarafına doğru yatırılır. Bebeğin yüzü anne memesine dönük olur. Anne kolunu bebeğin omuzları arkasından kavrayarak bebeği vücuduna yaklaştırır. Diğer eliyle memesini destekler. Daha çok sezaryen sonrası ağrısı olan veya yorgun anneler bu şekilde emzirebilir.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.