DOLAR 32,2120 0.08%
EURO 34,9519 0.25%
ALTIN 2.427,10-1,39
BITCOIN 2199088-2,65%
İstanbul
19°

PARÇALI BULUTLU

20:27

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Araç fiyatlarını yüzde 50 düşürecek formül bulundu! piyasaya girerse araba fiyatları yüzde 50 düşer
23981 okunma

Araç fiyatlarını yüzde 50 düşürecek formül bulundu! piyasaya girerse araba fiyatları yüzde 50 düşer

Araba sahibi olmak istiyorum diyen ve arabası olan milyonlarca kişiyi ilgilendiren yeni bir gelişme yaşandı. Araç fiyatlarını düşürmek için 2.el ithalatı tartışılırken fiyatları düşürecek yeni çare yediemin otoparkları olarak gösterildi. Yediemin otoparkı alanlarında bekletilen araçlar satılır mı?

ABONE OL
Ekim 23, 2022 14:36
Araç fiyatlarını yüzde 50 düşürecek formül bulundu! piyasaya girerse araba fiyatları yüzde 50 düşer
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Araç fiyatlarını yüzde 50 düşürecek formül bulundu! piyasaya girerse araba fiyatları yüzde 50 düşer. Araç fiyatları büyük bir hızla yükselmeye devam ederken pek çok kişi araba fiyatlarının düşürülmesi için 2.el araç ithalatı için yasal düzenlemenin yapılmasını talep etmişti. Sosyal medyada büyük yankı uyandıran talep ÖTV indirimi ve 2.el araç ithalatı olarak uzun süre gündemde tutulmuştu. Ancak yapılan tüm çağrılara rağmen hükümet her iki düzenleme için de onay vermemişti.

 

İkinci el araç ithalatı konusu gündemdeki yerini korurken araç fiyatlarını tepetaklak edecek olan gizli formül için farklı bir öneri geldi. Türkiye genelinde 81 ilde yer alan Yediemin otoparkları için farklı bir teklif sunulurken bu formül ile araç fiyatlarında yüzde 50 indirim olacağı iddia edildi. Peki, araba fiyatlarında son durum ne, araç fiyatları düşecek mi?

 

Vatandaş yükselen fiyatlar nedeni ile araba talebini zorunlu olarak ertelemek zorunda kalırken sıfır arabaya olan talepte düşmüştü. Yaşanan süreçte ikinci el araba ithalatı ve ÖTV indirimi en çok merak edilen 2 konu olarak öne çıkarken araba fiyatlarını düşürecek yeni formül Yediemin Otopark İşletmecisi Ethem Gülşan tarafından sunuldu.

ARAÇ FİYATLARINI TEPETAKLAK EDECEK FORMÜL BULUNDU MU?

Vatandaş yükselen fiyatlar nedeni ile araba talebini zorunlu olarak ertelemek zorunda kalırken sıfır arabaya olan talepte düşmüştü. Yaşanan süreçte ikinci el araba ithalatı ve ÖTV indirimi en çok merak edilen 2 konu olarak öne çıkarken araba fiyatlarını düşürecek yeni formül Yediemin Otopark İşletmecisi Ethem Gülşan tarafından sunuldu.

Araba sahibi olmak araç, otomobil, yediemin

YEDİEMİN OTOPARKLARINDA SERVET BEKLİYOR! YASAL DÜZENLEME YAPILIRSA ARAÇ FİYATLARI YÜZDE 50 DÜŞER Mİ?

Gülşan yaptığı açıklamasında yediemin otoparklarında 15 senedir bekleyen ve bazılarının çürümeye başladığı çok sayıda araç olduğunu belirterek “Bu araçlar otoparktan neden çıkmıyor diye çaba gösterdim ve mücadele ettim. İcra memurlarına fiili haciz geliyor, yapılıyor. Bu araçlar peynir, ekmek gibi satılır. Bu arabaların sayısı yaklaşık olarak Türkiye ortalamasında 750 bin-1 milyon civarında. Bu araçlar birdenbire ekonomiye girerse bugün 2. el araçların ve sıfır araçların nerelere geleceğini büyüklerime soruyorum” diyerek farklı bir öneride bulundu.

 

Gülşan otoparklarda bir servet yattığını belirterek normal bir arabanın değerinin 300 bin TL olduğu düşünüldüğünde bu araçların satışa sunulması durumunda araç fiyatlarında yüzde 50 düşüş olacağını ve ikinci el araç fiyatlarının 150 bin liraya kadar düşeceğini iddia etti. Otoparklarda şu anda bekleyen 1 milyon araç olduğu belirtilirken bu araçların piyasaya girmesi ile arzın artacağı ve bunun da fiyatları tepetaklak edeceği belirtiliyor.

 

İcralık Araba Nasıl Alınır?

 

İcra ihalelerindesatışa çıkan taşıtların piyasa değerinin yarı fiyatına işlem gördüğünü biliyor muydunuz?

Önceki dönemlerde belirlenen değerinin `’ı üzerinden açılan ilkihalelerin yerini yeni düzenlemelerle P’lik açılış bedelinin aldığıicralık araçihaleleri, pek çok kişi için oldukça rağbet gören bir yatırım alanı olarak kullanılıyor.

İcradan Araç Nasıl Alınır?

 

Borçluların borçlarını ödemeleri hususunda büyük önem arz edenicra ihalelerindenicralık araçalmak, sağladığı avantajlar ve satın alınan malın güvenliği konusunda verilen devlet güvencesi ile 2.el otomobil alımlarından dahi daha sağlıklı bir yöntem olarak dikkat çekiyor.

İhalelertamamen devlet kontrolü ve güvencesi altında gerçekleşiyor. Gelin, hep birlikteicradan araçalmanın önemli noktalarına bakalım.

İcralık Araç İhalelerine Katılım Nasıl Yapılıyor?

İcralık arabalar ınihalelerine sadece nüfus cüzdanınız veihalekatılım bedelinin ’si ile katılabilirsiniz. İsteyenler,ihaleye nakit para yerine bankalardan alabilecekleri teminat mektubu ile de katılabilirler.

İcradan İhaleyle Satılan Araçlar

İhaleler, yediemin otoparkında,icramüdürü, yediemin otopark yetkilileri, tellal ve hatta gerekirse polis eşiğinde gerçekleşir.İhalelerin gerçekleştiği alan 24 saat kameralarla izlenmektedir.İhalelerin güvenliği tamamen devletin sorumluluğu altındadır. Ayrıcaihaleye fesat karıştırmanın hapis cezasına kadar uzanan ağır cezaları vardır.

Araçlar Hakkında Alınan Bilgiler Yeterli mi?

Satışın gerçekleşmesinden sonra, araç teslim alınırken; daha önceki bilgilerin dışında herhangi bir eksik, arıza ya da beklenmedik bir masraf gösterilmesi halinde kişi dilerse davanın feshini isteyerek satışı iptal edebilmektedir.İcralık araçlarlailgili ödemeler, resmi olarak belirlenebilen önceden bilinen ödemelerdir. Yediemin otoparklarında, satışın sonrasında gerçekleşen ve tutanaklarda yer almayan arızalardan, satın alan kişi sorumlu değildir.

İcralık Araba İhalelerinde Usulsüzlük Yapılabildiği Doğru mu?

Özellikle çok fazla bahsi geçen “ihalemafyası” tabirinin,icraihaleleriiçin geçerli olmadığını söyleyebiliriz.İhalelerkamera ile izlenir ve devlet görevlileri tarafından yönetilir. O an gerçekleşecek en küçük bir şüphe uyandırıcı gelişme, yetkililere bildirilmesi halindeihaleyi ertelemeye kadar gidebilecek sonuçlar doğurur. Üstelik ihaleye fesat karıştırmanın hapis cezasına kara uzanan ağır cezaları vardır.

Satış Sonrasında Araçta Bilinenden Farklı Özelliklerle Karşılaşırsam Ne Olur?

İhalaler, tellal’ın “Sattım, Satıyorum” cümlesi ile sonlanır. Bu aşamadan sonra yapılması gereken ve bedeli önceden belirlenen resmi harç ve bedeller ödenerek aracınıza sahip olursunuz. Ancak şayet araçta, resmi dokümanlarda yer almayan, eksik ya da yanlış bir durum tespit edilmesi ve resmi mercileri bildirilmesi halinde davanın feshini isteyebileceğinizi daha önce belirtmiştik. Bu gibi durumlarda, ödenen tüm tutarlar 7 iş günü içerisinde tarafınıza iade edilecektir. Oluşabilecek kötü bir senaryoda, para iadesinde resmi nedenlerle bir gecikme yaşanırsa, devlet içerdeki paranıza faiz işletecektir. Yani dava için yatırılan tüm harç ve bedeller hiçbir değer kaybına uğramayacaktır.

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.