DÜNYA
Giriş Tarihi : 20-01-2020 00:21   Güncelleme : 20-01-2020 00:21

İşte Libya Konferansı’nın sonuç bildirgesi!

Libya’daki iç savaşın yerini siyasi çözüme bırakması amacıyla gerçekleşen Berlin Konferansı tamamlandı. Ortak basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, toplantı sonrası konferansın sonrası sonuç bildirgesini açıkladı.

İşte Libya Konferansı’nın sonuç bildirgesi!

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konferans sırasında ayrı bir odada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya Başbakanı Merkel ve Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ile ayrı ayrı görüştüğü bilgisine ulaşıldı.

MERKEL AÇIKLADI!

Konferansın ardından Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ve BM’nin Libya Temsilcisi Ghassan Salame ile ortak basın toplantısı düzenleyen Almanya Başbakanı Angela Merkel, toplantı sonrası konferansın sonrası sonuç bildirgesini açıkladı.

Kapsamlı bir plan konusunda anlaştıklarını belirten Merkel, ateşkes ve amborgoya saygı duyulması gerektiğini söyledi. Hafter ve Sarrac’ın aynı odada bir araya gelmediğini belirten Merkel, “Sarrac ve Hafter’in burada olması önemliydi” ifadelerini kullandı.

Merkel şu şekilde konuştu:

“GEÇİCİ ATEŞKESİ KALICI HALEGETİRMEY, UMUYORUZ”

“Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Libya Konferansı’na katılan taraflar, ateşkes süresi boyunca Libya’daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durduracağını temin etti. Libya Konferansı BM’nin Libya’daki barış çabalarına katkı sundu. Kapsamlı bir plan konusunda anlaştık. Askeri çözüm olmayacağı konusunda mutabakata vardık. Hafter ve Serraj’ın bugün burada olması çok önemliydi. Libya Konferansı’na katılan taraflar, ateşkes süresi boyunca Libya’daki gruplara silah yardımı ve askeri destek vermeyi durduracağını temin etti. Ateşkesin devamlılığı konusunda hemfikir olduk. Ateşkesin sürdürülmesini sağlayacağız. Geçici ateşkesi kalıcı hale getirmeyi umuyoruz.”

Libya Konferansı sonuç bildirgesinde yer alan diğer başlıklarsa şu şekilde:

-Libya Temsilciler Meclisi’nin onayladığı tek, birleşik, kapsayıcı ve etkin bir hükümetin kurulmasını destekliyoruz.

-Ateşkesin uygulanmasını kontrol edecek ve denetleyecek teknik komiteler kurması için BM’ye çağrıda bulunuyoruz.

-BM himayesinde Berlin zirvesi sonrasında koordinasyonu sürdürmek için bir Uluslararası İzleme Komitesi oluşturuyoruz.

-Ateşkesin başlamasından itibaren taraflara ve destekçilerine askeri faaliyetlerine son vermeleri çağrısında bulunuyoruz.

BM GENEL SEKRETERİ ÇAĞRI YAPTI!

Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres’de yaptığı açıklamada, “Bugün son derece güçlü bir sinyal verdik. Libya’daki soruna askeri bir çözüme varılamaz. Çatışmanın tarafları da aynı şekilde bu fikirdeydi. Tüm katılımcılar çatışmaya ve Libya’nın iç işlerine müdahale edilmesinden kaçınması konusunda fikir birliğine vardılar. Aynı şekilde tüm askeri çatışmaların durdurulması çağrısında bulunduk. Taraflara BM’nin silah ambargosuna saygı göstermeleri çağrısında bulunuyorum” dedi.