İşte dolardaki düşüşün nedeni

Geçtiğimiz hafta 8.8 seviyesine kadar yükselerek rekor kıran dolar beklenmedik bir şekilde 8.30 seviyeye düştüğü görüldü.

İşte dolardaki düşüşün nedeni
İşte dolardaki düşüşün nedeni iyihaberim

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bir televizyon programında yaptığı "Merkez Bankası'na söyledim faizlerin düşmesi lazım" sözünden sonra 8.800 seviyesine kadar yükselen dolar haftayı 8.360 TL'den kapattı.

Dolardaki bu yükselişin arkasında Biden-Erdoğan görüşmesine yönelik olumlu beklenti değil, tam tersi Çin ile yapılan 3.6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşması olduğu ortaya çıktı.

Çin ile 3.6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşması yapıldı, Çin ile 2.4 milyar dolarlık bir swap anlaşması zaten vardı. Son anlaşma ile birlikte swap miktarı toplamda 6 milyar dolara çıkmış oldu.

ERDOĞAN HAVALİMANINDA AÇIKLADI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz gün NATO zirvesi öncesi havalimanında yaptığı açıklamada “Daha önce Çin'le 2,4 milyar dolarlık bir swap anlaşmamız zaten vardı. Şimdi bu rakamı 3,6 milyar dolarlık yeni bir swap anlaşmasıyla toplamda 6 milyar dolara çıkarmış olduk. Tabii bu, 46 milyar Türk lirası, Çin olarak da 35 milyar yuana karşılık gelen 6 milyar dolarlık bir anlaşmayı böylece gerçekleştirmiş olduk.” ifadelerine yer vermişti.

Dolar bu haftaya ise 8.39 seviyesinde başladı.

 

dolar düşme nedeni erdoğan swap çin
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları