MEB “Haydi Çocuklar Kiliseye” projesine de gidecek mi

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) onayı ile Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin başlattığı 'Haydi Çocuklar Camiye' yarışmasının 21-31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirileceğini basından okuduk...

MEB “Haydi Çocuklar Kiliseye” projesine de gidecek mi
MEB “Haydi Çocuklar Kiliseye” projesine de gidecek mi İyi Haberim

Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) onayı ile Server Gençlik ve Spor Kulübü Derneği’nin başlattığı 'Haydi Çocuklar Camiye' yarışmasının 21-31 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirileceğini basından okuduk. Buna göre 25 ilde 6 ile 13 yaş arasındaki çocuklar namazlarını kılmak üzere Camiye gidecek ve ayrıca onlardan istenen duaları ezberleyerek puan toplayacaklar. Yarışma sonrasında en çok puanı alanlara da çeşitli hediyeler verilecek.  Yarışma ile ilgili söylenecek çok şey var. Lakin biz önce şu soruyu soralım; kimdir bu Server Gençlik ve Spor Kulübü’nün fikri önderi ve elbet hangi düşünceyi temsil etmektedir bu dernek?

Bu sorunun cevabını öğrenmek için anılan Gençlik örgütünün düzenlediği diğer etkinliklere gitmek lazım. Şöyle ki, 2016 yılında da gerçekleştirilen “Ufka Yolculuk Bilgi ve Kültür Yarışması” ile ilgili yarışmanın sunucusu Onar Ocakdan’ın şöyle söylediği ifade edilmekte: Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan'ın çizdiği ufuk doğrultusunda 4 yıldır bu etkinliği düzenliyoruz.

İSKENDERPAŞA CEMAATİ’NİN LİDERİ MEHMET ZAHİD KOTKU’NUN DAMADI

Tarih 2017. Söz konusu Derneğin “Ufka Yolculuk ve Kültür” yarışmaları devam ediyor. Bu kez yarışmaya konu tema  “Kur’an ve Sünnet Bütünlüğü”. Yarışmada Türkçe kategorisinde öğrencilere dağıtılan bir kitap var: “Sünnet Olmadan Ümmet Olmaz” kitabın yazarı tabiki Mahmud Esad Coşan. Nitekim aynı yarışmanın aynı kitapla geçen sene gerçekleştirildiğini de yine basından öğreniyoruz. O halde yukarıda sorduğumuz soru yanıt bulmuş oluyor: Server Gençlik Derneği’nin fikri önderi Mahmud Esad Coşan. Peki kimdir Coşan ve en önemlisi dine, siyasete dair görüşleri nelerdir? Bu soruya cevap vereceğiz ancak şunu da hemen belirtelim ki, anılan yarışmalar MEB’in onayı okullarda da gerçekleştirildi.

Gelelim Coşan ismine. İskenderpaşa Cemaati’nin lideri Mahmud Zait Kotku’nun damadı olan Coşan, Kotku’nun ölümünden sonra Cemaatin başına geçer. Aynı zamanda akademisyen olan Coşan 2001 yılında Avustralya’da geçirdiği trafik kazası sonrasında yaşamını kaybeder.

Coşan’dan bize kalan görüşler nelerdir peki? Öncelikle şunu ifade edelim ki, İskenderpaşa Cemaatinin lideri Coşan sıkı bir şeriat savunucusudur. O kadar ki, Coşan’a göre “Şeriata karşı olmak” diye bir şey olmaz. Zira bu Allah’a karşı olmak demektir.  Onun için Şeriat elbette savunulacak ve Şeriata karşı gelenlerden elbette uzak durulacaktır. Birileri şeriata karşı gelebilir lakin bir Müslüman ondan yana olmaz der Coşan ve ekler: “Sen onlara ne uyuyorsun sen Kafir misin, Müşrik misin, Sırpmısın, Rus musun, İngiliz misin, Amerikalı mısın sen Kur’an’a nasıl düşman olursun, sen ALLAH'a nasıl düşman olursun.”

Haydı Çocuklar Camiye Projesi için birde tanıtım videosu hazırlanmış..

 

Aydın TONGA - Oda TV

haydi çocuklar camiye
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları