DOLAR 33,0880 0.16%
EURO 36,2452 0.48%
ALTIN 2.612,60-0,34
BITCOIN 2134304-0,35%
İstanbul
34°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

Yaz aylarının korkulu rüyası Pişik neden olur? Pişiğe Ne İyi Gelir, Pişik Nasıl Geçer? Bebeklerde Ve Yetişkinlerde
1119 okunma

Yaz aylarının korkulu rüyası Pişik neden olur? Pişiğe Ne İyi Gelir, Pişik Nasıl Geçer? Bebeklerde Ve Yetişkinlerde

Pişik, özellikle yeni doğan bebeklerde karşılaşılan bir cilt problemi olsa da her yaştan insanın pişik geçirmesi olasıdır. İnsan için oldukça rahatsız bir durum olan pişik probleminden belirli cilt ve deri tedavi yöntemlerinin uygulanması sonucunda kurtulmak mümkün olur.

ABONE OL
Haziran 22, 2022 21:43
Yaz aylarının korkulu rüyası Pişik neden olur? Pişiğe Ne İyi Gelir, Pişik Nasıl Geçer? Bebeklerde Ve Yetişkinlerde
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Pişik Nedir?

Pişik, tıpta amonyak dermatiti adıyla bilinen bir deri hastalığıdır. Özellikle yaz aylarında aşırı terleme sebebiyle; aşırı kilolu, yatağa bağımlı ve hassas cilt sahibi kimselerde ciltte sürtünmenin fazla olduğu bölgelerde pişik gözlemlenebilir. Zamanında tedavi edilmeyen pişik problemi, deride yara oluşumuna yol açar.

Pişik; pop bölgesi, kasık çevresi ve cinsel organların etrafında cildin amonyak sebebiyle tahriş olmasıyla meydana gelen bir deri problemidir. İnsan idrarında amonyağın bir türü olan üreye rastlanır. Üre cildi tahriş edici özelliğe sahip olmasa da, özellikle yeni doğan bebeklerde bebek bezinin sık değiştirilmemesi ve ürenin cilde uzun süre temas etmesi pişik problemine yol açabilir. Çünkü ürenin içinde bulunan bir bakteri türü, uygun sıcaklıkta ürenin amonyağa dönüşmesine neden olur. Sıcak havalarda pişik probleminin artması, üredeki bakterilerin amonyak dönüşümünü daha hızlı gerçekleştirmesiyle ilgilidir.

Pişik Neden Olur?

Yetişkinlerde ve bebeklerde rastlanan pişik probleminin bazı sebepleri vardır. Pişiğe sebep olan belli başlı nedenler şu şekilde sıralanabilir:

Bebeklerde;

Alt değiştirme sırasında cildi tahriş eden ıslak mendil ve temizleyici ürün kullanımında aşırıya kaçılması
İshal döneminde sıklaşan idrar yapımı
Sıcak aylarda ve ortamlarda bebek bezinin zamanında değiştirilmemesine bağlı olarak gelişen bakteri üremesi
Bazı hastalıkların tedavisi için kullanılan antibiyotikler
Çinko yetersizliği ve bazı kalıtsal hastalıklar

 

 

pişik oluşumunun belli başlı nedenleri arasında yer alır.

Yetişkinlerde;

Bağışıklık sisteminin zayıf olmasına bağlı olarak kişilerde mantar ve enfeksiyon kapma riskinin yükselmesi
Cinsel organ ve kasıklar etrafının temizliğinin yeterince yapılmaması ve bu bölgelerde bakteri üremesine uygun ortam oluşması
Hareketsizlik ve aşırı kilo gibi sebeplerde bölgedeki sürtünmenin artmasıyla deride tahrişin meydana gelmesi

 

gibi sebepler pişik oluşumuna ortam hazırlayan nedenler arasında gösterilebilir.

Pişiğe Ne İyi Gelir, Pişik Nasıl Geçer?

Pişiğe engel olmak için uygulanması gereken en önemli yöntem, gerekli bölgenin yeterli hijyeninin sağlanmasıdır. Bölgenin iyice temizlenmesi ve kurulanması pişiğin birkaç gün içinde hafifleyerek geçmesini sağlar. Pişik olan bölgeye çinko içerikli losyon ve krem uygulamasının yapılması pişiğin hafiflemesine yardımcı olur. İyice temizlenen ve kurulanan bölgeye uygulanan merhem ve losyonlar bölgedeki pişik probleminin kısa sürede geçmesinde etkili olur.

Bölgenin iyice temizlenerek ve kurulanması ve sonrasında uygulanan losyon tedavisinin yeterli olmadığı durumlarda uzman bir hekime başvurulması önerilir. Hekimin hastanın cildindeki problemi detaylı bir şekilde inceleyerek vereceği ilaçların düzenli kullanımı, pişik probleminin kısa sürede geçmesini sağlayacaktır. Bu nedenle pişik probleminde öncelikle uzman bir hekimle görüşülmesi tavsiye edilir.

Bebeklerde ve Yetişkinlerde Pişiği Geçirme Yöntemleri Nelerdir?

Bebeklerde ve yetişkinlerde oluşan pişik probleminin geçmesine yardımcı olacak tedavi yöntemleri bulunur. Bu yöntemlerden en önemlisi, pişik gözlemlenen bölgenin yeterince temizliğinin yapılmasıdır. Özellikle bebeklerde gözlemlenen pişik probleminde, bölgenin her alt değiştirme sırasında iyice temizlenmesi ve kurulanması gerekir. Kurulanan bölgeye pudra, losyon, krem ve merhem gibi pişik önleyicilerin uygulanması pişik probleminin kısa sürede ortadan kalkmasını sağlar. Bu sırada bebek bezi değiştirme sıklığının da arttırılması önerilir.

Yetişkinlerde gözlemlenen pişik probleminde de bölgenin öncelikle hijyenine dikkat edilir. Bölgenin iyice temizlenerek kurulanması ve losyon uygulaması yetişkinler için de etkili bir tedavi yöntemidir. Ayrıca bebekler ve yetişkinlerde cildin hava almasını sağlayacak pamuklu ve temiz kıyafetlerin giyilmesi ve pişik olan bölgenin kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.