DOLAR 32,9483 0.14%
EURO 35,3411 -0.15%
ALTIN 2.456,20-0,53
BITCOIN 20254112,52%
İstanbul
24°

AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

‘Phubbing’ Nedir? Telefon Alışkanlığı İlişkilerinizi Nasıl Mahvediyor Olabilir?
320 okunma

‘Phubbing’ Nedir? Telefon Alışkanlığı İlişkilerinizi Nasıl Mahvediyor Olabilir?

ABONE OL
Aralık 29, 2023 10:12
‘Phubbing’ Nedir? Telefon Alışkanlığı İlişkilerinizi Nasıl Mahvediyor Olabilir?
0

BEĞENDİM

ABONE OL
  • Algılanan phubbing’e maruz kalan kişilerin yalnızlık veya psikolojik sıkıntı yaşama olasılıkları daha yüksektir.
  • Telefon snublamanın kısaltması olan Phubbing, bir kişinin telefonunda olması nedeniyle diğer kişinin görmezden gelinmesi durumunda ortaya çıkar.
  • Eğer phubbing’in alıcı tarafındaysanız, diğer kişinin davranışını dile getirmek faydalı olabilir; Phubbing’i yapan sizseniz, telefonunuzla bağlantıyı daha sık kesmeyi öğrenmek faydalı olabilir.

Partnerinizin Instagram veya TikTok’ta gezinmesini hiç görmezden geldiniz mi?Yeni araştırmalar, onları artan yalnızlıkve psikolojik sıkıntı riskine sokuyor olabileceğinizi gösteriyor.

 

Bunun terimi “phubbing”dir (telefonun reddedilmesinin kısaltmasıdır) ve bu nispeten yeni ama endişe verici bir olgudur.

Yeni araştırmaya dahil olmayan Lenox Hill Hastanesi’nden klinik psikologNaomi Torres-Mackie,“[Bu] fiziksel olarak orada bulunan birinin, diğer kişi telefonuyla konuştuğu için görmezden gelindiği durumları tanımlamak için kullanılır” dedi.Sağlık.

 

Torres-Mackie, “Bu terim ilk kez 2012 yılında bir pazarlama kampanyasının parçası olarak ortaya atıldı” dedi. “Cep telefonu kullanımı yalnızlık salgınıyla eş zamanlı olarak çoğaldıkça, son zamanlarda ana kültürün bir parçası haline geldi.”

Şimdi, BMC Psychology’deyayınlanan yeni bir çalışma, algılanan phubbing’e maruz kalan kişilerin yalnızlık veya psikolojik sıkıntı yaşama olasılıklarının daha yüksek olduğunu ve bunun da onların hayatlarından daha az tatmin olmalarına neden olabileceğini gösteriyor.

 

Phubbing’in yalnızlık duyguları üzerindeki etkisi hakkında bilmeniz gerekenleri, phubbing yaşadıysanız ne yapmanız gerektiğini veya kendi phubbing alışkanlığınızı nasıl kırabileceğinizi burada bulabilirsiniz.

 

Phubbing’in İlişkilere Etkisi

Ekim ayında yayınlanan yeni araştırma için araştırmacılar, yaşları 18 ile 77 arasında değişen 720 Rumen yetişkinden, ne kadar phubbing yaşadıklarını ve yaşam tatmini duygularını bildirmelerini istedi.

 

Phubbing’e daha fazla maruz kalma algısı, daha yüksek düzeyde psikolojik sıkıntı ve yalnızlıkla bağlantılıydı. Phubbing ile yaşam doyumu arasında doğrudan bir ilişki yoktu, ancak daha fazla yalnızlık yaşayan katılımcılarda hem psikolojik sıkıntı hem de yaşam doyumunun azalması ihtimali arttı.

Klinik psikiyatri yardımcı doçenti ve Columbia Üniversitesi Vagelos Doktorlar KolejiSultan Ruh Sağlığı Bilişim Laboratuvarıdirektörü Ryan Sultán, MD, “Bulgular, phubbing’in sosyal dışlanma duygularına, iletişim kalitesinin azalmasına ve ilişki tatmininin azalmasına yol açabileceğini gösteriyor” dedi. ve yeni araştırmaya dahil olmayan Cerrahlar,Health’eşunları söyledi .

 

Araştırmacılara göre bulgular, akıllı telefonlar gibi dijital cihazların ilişkiler bağlamında kullanımını (ve kötüye kullanımını) ele alma ihtiyacının yanı sıra, phubbing gibi alışkanlıkların insanları nasıl etkileyebileceğini ve bunların etkili bir şekilde nasıl değiştirilebileceğini daha iyi anlama ihtiyacını ortaya koyuyor. davranışlar.

Phubbing’in etkileri kişilerarası tüm ilişkileri, romantik ilişkileri, arkadaşlıkları ve hatta meslektaşlarımızla olan ilişkileri bile etkileyebilir.

 

Sultan, “Romantik ilişkilerde [phubbing] çatışmalara ve tatminin azalmasına neden olabilir” dedi. “Arkadaşlar veya meslektaşlar gibi diğer kişilerarası etkileşimlerde, güvenin azalmasına ve küçümsenme hissine yol açabilir.”

Peki neden phubbing, bunu yaşayanlar üzerinde bu kadar etkili oluyor? Cihazlarımızın bize nasıl hissettirdiğiyle ilgili.

 

Sultan, “Dijital cihazların bağımlılık yaratan doğası, sağladıkları dopamin vuruşlarından kaynaklanıyor” dedi. “Zevk ve ödülle ilişkili bir nörotransmitter olan dopamin, sosyal medya etkileşimleri ve bildirimlerinden gelen ödüllere yanıt olarak salınır. Bu, cihaz kullanımının alışkanlık haline gelmesine neden olabilir ve bu da devreden çıkmayı zorlaştırabilir.”

Ek olarak, phubbing ile ilişkili duygular, COVID-19 salgınının ardından daha da kötüleşebilir. Torres-Mackie, “Artık yüz yüze tekrar bir araya gelebildiğimize göre, dikkatin cep telefonları tarafından çalındığı ayrık sosyal durumlardan kolayca hayal kırıklığına uğruyoruz” dedi.

İlişkilerde Phubbing ile Nasıl Başa Çıkılır?

Phubbing‘le nasıl başa çıkılacağı, bunu yaşayan kişinin mi yoksa phubbing’i yapan kişinin mi olduğuna bağlıdır.

Psikiyatri Bölümü’nde yardımcı doçent olanLokesh Shahani, MD, PhD, MPH’yegöre, phubbing’in alıcı tarafında olduğunuzu fark ederseniz, davranışı belirtmek ve ardından model olmak ve alternatif bir davranış göstermek yararlı olabilir. UTHealth Houston McGovern Tıp Fakültesi’nde Davranış Bilimleri.

Shahani, “Örneğin, onlardan cep telefonlarını kullanmayı bırakmalarını istemek ve onlarla ‘telefonsuz’ anlamlı bir sohbete katılmak” faydalı olabilir, dedi.

 

Duygularınızı dürüst ve savunmasız bir şekilde ifade etmek, davranışlarının etkisini etkili bir şekilde aktarabilir. Sultán, “Zamanın değerli ve birisinin sosyal medya akışları veya diğer acil olmayan dijital faaliyetler için seni görmezden gelmesi adil değil” dedi.

Öte yandan, eğer phubbing yapmaktan suçluysanız davranışınızı değiştirmenin yolları vardır ve bu, telefonunuzu bir kenara bırakmak için zaman ayırmanızla başlar.

 

Shahani, “‘Telefonsuz bölge’ veya ‘telefon süresi olmayan’ bir ortam oluşturmak, bu alışkanlıkları kırmanın anahtarıdır” dedi. “İnsanları, arkadaşlarıyla ve aileleriyle akşam yemeği yerken veya aileleriyle birlikte araba kullanırken telefonlarını bir kenara koymaya teşvik ediyoruz. Bu, insanları daha kişisel bir şekilde iletişim kurmaya teşvik ediyor ve sağlıklı ilişkileri teşvik ediyor.”

Bir başka yararlı ipucu da, rahatsız edilmemek için bildirimleri sessize almak ve telefonunuzun ayarlarını değiştirmektir.

 

Sultan, “Kişilerarası etkileşimler sırasında bildirimleri kapatmanızı ve çekiciliğini azaltmak için telefonunuzu gri tonlamaya ayarlamanızı öneririm” dedi.“Bu, anın varlığını teşvik ediyor ve etrafınızdaki insanlara saygı duyuyor.Unutmayın, sağlıklı kişilerarası ilişkilerin anahtarı karşılıklı saygı ve ilgidir.”

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.