DOLAR 33,0823 0.16%
EURO 36,2462 0.47%
ALTIN 2.612,87-0,33
BITCOIN 2142694-0,23%
İstanbul
33°

AÇIK

03:44

İMSAK'A KALAN SÜRE

Kız Kulesi yıkıldı mı? Şoke eden görüntü…
2246 okunma

Kız Kulesi yıkıldı mı? Şoke eden görüntü…

İstanbul ve Üsküdar’ın simgelerinden Kız Kulesi ile ilgili sosyal medyada paylaşılan bir görüntü, ‘’Kız Kulesi yıkıldı mı?’’ söylentisini de beraberinde getirdi.

ABONE OL
Eylül 3, 2022 19:39
Kız Kulesi yıkıldı mı? Şoke eden görüntü…
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Efsaneler ve çeşitli rivayetlere konu olanKız Kulesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. İstanbul Boğazının, İstanbul ve Üsküdar’ın simgelerinden olan Kız Kulesi ile ilgili sosyal medyadan şoke eden bir görüntü paylaşıldı.

Restorasyon için etrafı kapatılan kulenin tamamen yıkılmış gibi olduğu görüldü.

İşte o görüntü:

 

 

 

Konuyla ilgili henüz bir açıklama gelmezken, sosyal medyada gündem olan Kız Kulesi ile ilgili şöyle yorumlar yapıldı;

 

Oğlum bu nasıl restorasyon lan? Kule bildiğin yıkılmış gibi gözüküyor? Böyle bir restorasyon yöntemi olabilir mi? Uzmanları bilgi vermeye davet ediyorum. Yanlışlıkla yıkıldığına dair iddialar da var.

Gerçek ise İstanbul’un günümüze ulaşan en eski yapısı yıkılmış demektir. Bazı taşlar zamanın akışında bir dil kazanır, inşa edilmesine imkan verdikleri bir yapının içerisinde yıllar, bazen de yüzyıllar boyunca gördüklerini anlatmak için.

+abi senin kız kulesi vardı ya abi

-ee?

+o artık yok abi haberin olsun.

Kule nerde oğlum? Kız Kulesi’nin yıkılmış olma ihtimali.

Hiç şaşırtmaycaktır. Bir ihtimal, iddia ama olabilitesi de yüksek.

 

 

 

Kız Kulesi’nin hikayesi I Kız Kulesi efsaneleri I Kız Kulesi ne zaman yapıldı

 

İki kıtanın buluştuğu noktada, İstanbul Boğazı’nın ortasında konumlanan Kız Kulesi, 2500 yıllık tarihiyle Antik Çağ’dan Bizans’a, Bizans’tan Osmanlı’ya kadar tüm dönemlere şahitlik etmiş. Gizemli edasıyla denizin ortasında tek başına gözcülük etmiş koca İstanbul’a. İşte İstanbul’un sembollerinden birisi olan Kız Kulesi hakkında bilinmesi gerekenler…

 

 

 

“İstanbul deyince aklıma kuleler gelir
Ne zaman birinin resmini yapsam öteki kıskanır
Ama şu Kız Kulesi’nin aklı olsa
Galata Kulesi’ne varır
Bir sürü çocukları olur”

Ne güzel anlatmış değil mi Bedri Rahmi Eyüboğlu… İşte böylesine hayranlık uyandırır, uğruna şiirler yazdırır Üsküdar’a tatlı tatlı gülümseyenKız Kulesi

İstanbul’da gezilecek yerler denilince ilk akla yerlerden birisi olan Kız Kulesi, Salacak açıklarındaki küçücük bir adanın üzerine inşa edilmiştir. Hakkında anlatılan birçok efsanesi olan, Boğaz’ın insanı mest eden fotoğraflarında her zaman kendine yer bulan Kız Kulesi, bugün İstanbul’un en önemli sembollerinden biri olarak yerli ve yabancı turistler tarafından sık sık ziyaret edilen ikonik bir adres.

Şimdi gelin tarihçesinden başlayarak asırlar boyunca İstanbul’a tanıklık etmiş bu muhteşem kuleyi tüm yönleriyle birlikte tanıyalım.

 

 

 

İstanbul’un Üsküdar ilçesinde, Salacak açıklarında küçük bir ada üzerine inşa edilmiş olan Kız Kulesi, İstanbul Boğazı üzerinde yer alıyor.

Adres: Salacak Mevkii, Üsküdar 34668 / İstanbul

 

 

Kız Kulesi’ne gitmek için 2 farklı yol bulunuyor.

Kız Kulesi’ne Üsküdar Salacak ve Kabataş üzerinden yapılan tekne seferleri ile ulaşabilirsiniz.

Üsküdar Salacak kalkışlı Kız Kulesi seferleri 09.00-19.00 saatleri arasında her 15 dakikada bir yapılıyor. Kabataş-Kız Kulesi seferleri ise sadece hafta sonu 10.00-18.00 saatleri arasında saat başı olarak yapılmaktadır.

Ancak şu an Covid-19 tedbirleri kapsamında Kız Kulesi geçici olarak faaliyetlerine ara vermiştir.

 

 

 

Geçmişi 2500 yıl öncesine dayanan bu eşsiz yapı, İstanbul’un tarihine eş bir tarih yaşamış ve bu kentin yaşadıklarına görgü şahitliği yapmıştır. Antik çağda başlayan geçmişiyle, Eski Yunan’dan Bizans İmparatorluğu’na, Bizans’tan Osmanlı’ya, tüm tarihi dönemlerde var olarak günümüze kadar gelmiştir.

Tarihi kanıtlara baktığımızda kuleden ilk olarak M.Ö. 410 yılında söz edildiğini görüyoruz.Atinalı komutan Alkibiadestarafından inşa edilen kule, Boğaz’dan geçen gemileri kontrol etmek ve vergi almak amacı ile kullanılıyormuş. İstanbul, Roma hakimiyetine geçtikten sonraBizans İmparatoru Manuel Comnenosyapıyı taşlarla güçlendirip tam bir kule olarak tasarlatmış ve bir savunma binası haline getirmiş. Osmanlı zamanında bir kez daha restore edilen kule, mehter takımının gösterilerine sahne olmuş. Kulenin bugünkü temelleri ve alt katın önemli kısımları Fatih Sultan Mehmetzamanında yapılmıştır.

Tarihi boyunca birçok kez harap olup tekrar restore edilen Kız Kulesi, 1998 yılında başlayanrestorasyonçalışmalarının ardından 2000 yılında turizme açıldı.

 

 

 

KIZ KULESİ İLE GALATA KULESİ’NİN AŞKI

Kız Kulesi’nin bir efsanesi var, üstelik o kadar romantik ki… Efsaneye göreKız KulesiileGalata Kulesibirbirine aşıktır ama aralarında bulunan İstanbul Boğazı, sevgililerin kavuşmasını engellemektedir. Galata Kulesi aşkını yıllarca mektuplara yazar ve Kız Kulesi’ne olan hasretini kelimelere döker.Hezarfen Ahmet Çelebide uçma hayalini gerçekleştirmek için buraya çıktığında, Galata Kulesi onun kulağına Kız Kulesi’ne olan aşkını fısıldar ve mektupları ona verir. İstanbul’un üflediği rüzgarı arkasına alan Hezarfen, mektupları Kız Kulesi’ne ulaştırır. Aşkının platonik olmadığını anlayan Kız Kulesi, sevinçten havaya uçar. Bu iki aşığın birbirlerine duydukları bu derin duygular onların yüzyıllara meydan okumasına yardımcı olmuş, İstanbul’un en güzel manzarasını oluşturmuşlardır.

 

LEANDROS’UN ÖLÜMSÜZ AŞKI

Bunlardan bir diğeri ise, kuleye adını da vermiş olan Leandros efsanesidir (Leander’s Tower). Aralarındaki denize meydan okuyan aşıklarLeondrosveHero‘nun hikayesi trajediyle bitecektir.

Fırtınalı bir gecede, Leondros kulede ışık yandığını görünce, sevgilisi Hero’nun kendisini çağırdığını düşünür ve denize atlar. Oysaki bu kez ışığı yakan Hero değil, aşıkların her gece gizlice buluştuğunu anlayan bir başkasıdır ve ışığı söndürüverir. Leondros, Boğazın dalgalarına gömülür; bunun acısına dayanamayan Hero ise kuleden atlayarak hayatına son verir. Efsanenin sonunda aşıklar adına kulenin olduğu yere bir deniz feneri yapılır.

 

 

YILANLA GELEN ACI SON

Kız Kulesi hakkında en bilinen hikâye, Kleopatra’nın sonuna benzer bir sonun anlatıldığı yılan hikâyesidir. Kehanete göre; Kral’a çok sevdiği kızının 18 yaşına geldiğinde bir yılan tarafından sokularak öleceği söylenir. Kral bu kehanet üzerine, denizin ortasında bir kule yaptırır ve prensesi buraya yerleştirir. Ancak kuleye gönderilen üzüm sepetinden çıkan bir yılan, prensesinin ölümüne neden olur. Kral, kızına demirden bir tabut yaptırarak Ayasofya’nın giriş kapısının üstüne yerleştirir. Yılanın, ölümünden sonra da prensesi rahat bırakmadığına dair söylentiler günümüze kadar ulaşmıştır. Zira bu tabutun üstünde iki delik olduğu hala anlatılır.

 

 

BATTAL GAZİ HİKAYESİ

Kız Kulesi ile ilgili olarak en sık anlatılan hikayelerin sonuncusu ise Osmanlı Dönemi’nde geçer. Hikaye;Battal Gazi‘nin askerleri ile birlikte Kızkulesi’ne baskın yaptığını ve kulede saklanan hazineleri alarak, burada yaşayan Üsküdar Tekfuru’nun kızını kaçırdığını anlatır. İstanbul’u (Constantinopoli) kuşatmaya gelen Battal Gazi, kuşatmadan bir sonuç alamayınca Kız Kulesi önündeki kıyıya karargahını kurar ve yedi sene burada kalır.

Hikayeye göre, Battal Gazi’nin Üsküdar kıyılarında bu kadar uzun süre kalmasının asıl nedeni, tekfurun kızına aşık olmasıdır. Üsküdar tekfuru, Battal Gazi’nin korkusuyla, kızını hazineleri ile birlikte kuleye kapatır. Şam seferini tamamlayarak Üsküdar’a dönen Battal Gazi, kayık ile Kız Kulesi’ne gelerek, tekfurun kızı ve hazinelerini aldıktan sonra Üsküdar’dan atına atlayıp oradan uzaklaşır. Çokça bilinen “Atı alan Üsküdar’ı geçti” lafı bu hikayeden gelir.

Bu hikayeden zamanımıza gelen bir diğer miras da Kız Kulesi’nin ismi ile ilgilidir. Türkler, bu olaydan sonra, diğer efsanelerdeki prenseslere de atfen buraya Kız Kulesi ismini vermiştir.

 

 

 

Kız Kulesi ziyaret saatleri09:00 – 19:00. Kule hem müze hem restaurant olarak yılın 365 günü yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık.

İstanbul Boğazı’nın ortasında romantik bir akşam yemeği keyfi için kule, akşam saatlerinde de restaurant hizmeti veriyor. Kulenin en üst katında yer alan Kulede Bar, misafirlerine fix menüler sunuyor. Buraya giriş için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor.

Rezervasyonlu yolculara özel Kabataj-Kız Kulesi gidiş-dönüş için sefer bilgileri şöyle: Kalkış: 20:00, 20:45, 21:30, Dönüş:23:00, 23:45, 00:30. Üsküdar Salacak- Kız Kulesi arası seferler ise 19:15 itibarıyla her 15 dakikada bir.

Kız Kulesi giriş ücretleriise şöyle…

Tam 40 TL, öğrenci 20 TL.

 

 

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.