DOLAR 32,1807 -0.02%
EURO 35,0477 0.51%
ALTIN 2.449,50-0,48
BITCOIN 2228124-0,78%
İstanbul
21°

PARÇALI BULUTLU

17:02

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

Yapılan Araştırmaya göre, 50 yaş üzeri ve yalnız yaşıyorsanız evcil hayvan beslemek Alzheimer riskini azaltıyor
207 okunma

Yapılan Araştırmaya göre, 50 yaş üzeri ve yalnız yaşıyorsanız evcil hayvan beslemek Alzheimer riskini azaltıyor

ABONE OL
Aralık 31, 2023 00:37
Yapılan Araştırmaya göre, 50 yaş üzeri ve yalnız yaşıyorsanız evcil hayvan beslemek Alzheimer riskini azaltıyor
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Yeni bir araştırmaya göre, yalnız yaşayan 50 yaşın üzerindeki insanlar, evlerine bir evcil hayvan besleyerek Alzheimer yani sözel bilişlerindeki düşüşe karşı koyabilirler. Araştırmalar , kelimeleri kolayca bulma ve başkalarını anlama yeteneğini kaybetmenin demansın erken belirtileri olduğunubuldu.

 

Çin’in Guangzhou kentindeki Sun Yat-sen Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu’nun dekan yardımcısı ve epidemiyoloji ve tıp bilimleri profesörü Dr. Ciyong Lu, “Evcil hayvan sahipliği, yalnız yaşamanın bilişsel gerileme üzerindeki etkisini tamamen dengeleyebilir” dedi.

Ancak Florida’daki Nörodejeneratif Hastalıklar Enstitüsü araştırma direktörü nörolog Dr. Richard Isaacson, çalışmanın doğrudan neden ve sonucu değil, yalnızca bir ilişkiyi gösterebileceğini söyledi. Araştırmaya katılmadı.

Isaacson bir e-postada, “MAY’ın yavaşladığını Alzheimer (bilişsel gerileme) ve daha kesin sonuçlara varmak için randomize kontrollü bir çalışma da dahil olmak üzere daha fazla prospektif çalışmaya ihtiyaç duyulacağını söylemek daha doğru” dedi.

“Söyleyeceğim bir uyarı, eğer yalnız yaşayan bir kişinin halihazırda bilişsel bozukluğu veya denge veya görme sorunları gibi fiziksel sınırlamaları varsa, o kişinin beyin yaşlanmasını yavaşlatmak için bir evcil hayvan edinmesi genellikle tavsiye edilmez. ” ekledi.

Isaacson, bir evcil hayvana, özellikle de bir köpek yavrusuna veya kedi yavrusuna bakmanın herkes için çok fazla iş olduğunu söyledi.

“Bilişsel gerileme, yardım almadan bir evcil hayvana sorumlu bir şekilde bakmayı zorlaştırıyor ve kişi, yürürken ve oynarken başlangıçta denge veya görme sorunu yaşıyorsa düşme riski daha yüksek olabilir” dedi.

Yalnız yaşamanın sağlığa etkisi

Araştırmalara göre,yalnız yaşamak, özellikle bir partnerin ölümü, boşanması veya ondan ayrılması sonrasında kaygı ve depresyonun artmasıyla ilişkilendiriliyor . 2022’de yapılan biraraştırma, yalnız yaşamanın başkalarıyla yaşamaya kıyasla depresyon riskini %42 artırdığını ortaya çıkardı. Bilim insanları , depresyonun bunama riskini ikiye katlayabildiğinikeşfetti; 2020 yılındaki birkomisyon,ileri yaş depresyonunu demans için 12 ana risk faktöründen biri olarak adlandırdı.

Salı günü JAMA Network Open dergisindeyayınlanançalışma , İngiliz Boylamsal Yaşlanma Çalışması’na katılan ve evcil hayvanlarla yaşayan 50 yaş ve üstü insanlardan elde edilen verileri analiz etti. Isaacson, araştırmacıların hayvanlarla ilgili “kişinin kelimelere dikkat etme, kelimeleri kodlama ve daha sonra hatırlama yeteneğini değerlendiren” kısaltılmış bir kelime testine verilen yanıtları analiz ettiğini söyledi.

Evcil hayvan sahibi olmak, eğer kişi yalnız yaşıyorsa sözel biliş, sözel hafıza ve akıcılık genel puanındaki düşüş oranlarının daha yavaş olmasıyla ilişkilendirilirken, başka insanlarla birlikte yaşaması durumunda bu durum söz konusu değildi. Lu, bunun nedeninin belirsiz olduğunu söyledi.

“Bu test örneğin dikkat, çalışma belleği ve kısa süreli hafıza unsurlarını değerlendiriyor” dedi. “Sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı olsa da, etkilerin büyüklüğü sözel hafıza için çok büyük değildi – 20 puanlık sözel hafıza görevi için bir kelimenin yarısı (puan).

Ancak Isaacson, yalnız yaşayan insanlarla karşılaştırıldığında yalnızca evcil hayvan refakatiyle yaşayan insanlar arasında sözel akıcılık açısından tek kelimelik veya puanlık bir fark olduğunu ve bu farkın daha anlamlı olduğunu söyledi.

Evcil hayvanlarla yaşamak nasıl yardımcı olabilir?

Lu, daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç duyulmasına rağmen köpek, kedi, balık, kuş veya benzeri bir evcil hayvanın bilişsel gerileme riskini azaltabilmesinin çeşitli nedenleri olduğunu söyledi.

Lu, “Öncelikle evcil hayvanların sağladığı arkadaşlık yalnızlığı azaltabilir ve refahı artırabilir” dedi ve şunu ekledi: “Evcil hayvanları izlemek insanların sakinleşmesine, rahatlamasına ve stres ve kaygıyı hafifletmesine yardımcı olabilir.”

Ayrıca Lu, evcil hayvanların sahiplerine yeni insanlarla tanışma, sohbet etme ve köpekle yürüyüş yapma gibi fırsatlar sunabileceğini söyledi.Aslında araştırmaya göre, evcil hayvan sahiplerinin sosyal izolasyon puanı, evcil hayvan sahibi olmayanlara göre daha düşüktü.

Kaliteli uyku da önemli bir rol oynayabilir. 2023 yılında yapılan biraraştırma, yavaş dalga uykusundaki yıllık her yüzde azalmanın, demans gelişme riskinde %27 artış ve Alzheimer hastalığı riskinde %32 artışla bağlantılı olduğunu buldu.

“Evcil hayvan sahipleri, evcil hayvan sahibi olmayanlara göre daha kolay uykuya dalıyor. Örneğin, köpek sahipleri genellikle köpeklerini yatmadan önce gezdirir, bu da sahipler üzerinde rahatlatıcı bir etki yaratabilir ve uykuya dalmalarını kolaylaştırabilir” dedi Lu.

Lu, bazı evcil hayvanların, sahiplerine anlam ve amaç duygusu sağlayabilecek özel gıdalara, habitatlara ve veteriner bakımına ihtiyaç duyduğunu söyledi. Buna ek olarak, bir evcil hayvanı besleyerek ve bakımını yaparak, sahipleri genellikle doğada daha fazla fiziksel aktivitede bulunurlar.Bazı araştırmalardoğayla iletişim kurmanınbağışıklık sistemini güçlendirerek daha iyi sağlığı teşvik ettiğini buldu .

Lu, “Evcil hayvan sahibi olmayanlarla karşılaştırıldığında, evcil hayvan sahipleri daha ılımlı ve şiddetli fiziksel aktivite yapıyor” dedi. Lu, buna ek olarak, akvaryumlar veya tavuk kümesleri gibi bazı evcil hayvan muhafazalarının özel ışıklandırmaya, su özelliklerine, bitkilere, kayalara veya toprağa ihtiyaç duyabileceğini ve bunların “sahiplerin doğayla bağlantı kurmasına yardımcı olabileceğini ve böylece sahiplerinin bağışıklığını artırabileceğini” söyledi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.