DOLAR 32,8248 0.04%
EURO 35,2439 -0.18%
ALTIN 2.451,13-1,53
BITCOIN 21089140,60%
İstanbul
26°

AZ BULUTLU

20:47

AKŞAM'A KALAN SÜRE

Aman dikkat borcunuz çıkabilir.. Hemen açın ve kontrol edin..
1064 okunma

Aman dikkat borcunuz çıkabilir.. Hemen açın ve kontrol edin..

ABONE OL
Kasım 15, 2022 19:38
Aman dikkat borcunuz çıkabilir.. Hemen açın ve kontrol edin..
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Telefona gelen mesaja dikkat! Biranda borçlu çıkabilirsiniz.

Milyonlarca cep telefonu kullanıcısını ilgilendiren haber. Aman dikkat benim başıma gelmez demeyin, hemen açıp kontrol edin. Borçlu çıkabilirsiniz.

Faturalarını düzenli ödeyen ve hiçbir borcu olamamasına rağmen borçlu gösterilip hacze maruz kalan adam soluğu mahkemede aldı. Hatasını fark eden firmaya manevi tazminat davası açan adam vatandaşları uyardı.

Cep telefonunuzu hemen kontrol edin

Borcu olmadığı halde başkasının borcu yüzünden hacizlik olan adam, mahkemeye giderek GSM firmasından şikayetçi oldu. Hattın kendisine ait olmadığını öne sürüp haciz kararına itiraz etti.

Hacizden vazgeçildi ama

Hukuk mücadelesi veren adamın açtığı davada, “3 bin TL manevi tazminatın dava tarihinden itibaren işleyecek faizi ile birlikte davalıdan tahsilini talep etti. Davalı GSM firması avukatı ise şirketin başlattığı icra takibinin hukuki bir işlem olup davacının kişilik haklarını ihlal etmediğini, şirkete husumet yöneltilemeyeceğini, talep edilen manevi tazminat miktarının fahiş olduğunu belirterek davanın reddini savundu. Mahkeme; savunma, icra dosyası ve tüm dosya çerçevesine göre davalı şirketin, hata sonucu davacı hakkında takip başlattığı ancak hatanın anlaşılmasıyla hacizden vazgeçti.” Bilgisine yer verildi.

 

Dava reddedildi

Yaşanan olay da mahkeme, “Kasıtlı olarak davacı hakkında takip başlatıp haciz talep etmediği ve bu takibinde ısrarcı olmadığı, bu nedenlerle davacının kişilik haklarının ihlale uğramadığı kanaatiyle davanın reddine karar verdi. Davacıyı temsil eden avukatın ücretinin ise davalı tarafından ödenmesi gerektiğine hükmetti. Hüküm, davalı avukatınca vekâlet ücreti yönünden temyiz edildi” kararı verildi.

 

Kararda şöyle denildi

“Mahkemece, davacının manevi tazminat talebi tümden reddedildiğine göre davalı yararına tarifeye göre, maktu 1.500 TL vekâlet ücreti takdir edilmesi gerekirken davacı yararına 1.500 TL vekalet ücreti takdir edilmesi usul ve yasaya uygun düşmediğinden kararın bozulması gerekir. Ancak bu yanılgının giderilmesi yeniden yargılamayı gerektirmediğinden kararın düzeltilerek onanması uygun görülmüştür.

 

 

Davalı vekilinin temyiz itirazlarının kabulü ile hüküm fıkrasının 4 nolu bendinde yer alan ‘Davacı vekilinin sarf ettiği emek ve mesai dikkate alınarak avukatlık Asgari Ücret Tarifesinin 12. maddesi gereğince tayin ve takdir olunan 1.500 TL Avukatlık Ücretinin davalıdan tahsili ile davacıya ödenmesine’ ibarelerinin çıkarılmasına yerine “Davalı kendisini vekille temsil ettirdiğinden Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi’nin 10/3. maddesi gereğince 1.500 TL vekalet ücretinin davacıdan alınarak davalıya ödenmesine,’ ibarelerinin yazılmasına ve hükmün bu şekli ile düzeltilerek onanmasına oy birliğiyle karar verildi.”

Kaynak:haber365.com.tr

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.