Bakan Varank'tan kafaları karıştıran yerli aşı açıklaması

VLP tipi yerli aşının Faz 1 çalışmaları için gönüllü olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın, Fatih Altaylı’nın “Daha önce aşı oldunuz mu” sorusuna verdiği cevap olay oldu.

Bakan Varank'tan kafaları karıştıran yerli aşı açıklaması
Bakan Varank'tan kafaları karıştıran yerli aşı açıklaması iyihaberim

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Habertürk yazarı Fatih Altaylı’nın, “Sayın Bakan kendisine tanınan haktan faydalanarak daha önce aşı olduysa bu faz çalışmasında yer alması, çalışmanın sonuçlarını etkiler. İnşallah olmamıştır” satırlarına cevap verdi. Bugüne kadar aşı olmadığını bildiren Varank, "Her lüzumsuzluğa cevap vermem ama gönüllülerin aklını karıştırmak isteyen bu çok bilmişe cevap vereceğim. 30 Ocak 2020’de aşı geliştirmek isteyen hocalarıma başardıklarında gönüllü olacağıma söz verdim. O günden beri aşı yaptırmadan bekledim, yerli vlp aşı faz-1 gönüllüsü oldum” diye konuştu.

Varank’ın cevabı üzerine bugün yeni bir yazı yayınlayan Altaylı, Wuhan’daki ilk Kovid vakasının Aralık 2019’da  görüldüğünü, Dünya Sağlık Örgütü’nün salgın ilanının ise 11 Mart 2020’de olduğunu hatırlattı.

 

Altaylı, Varank’ın verdiği tarih baz alındığında, yerli VLP üzerinde çalışan Bilkent Üniversitesi Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü öğretim üyesi Prof. Dr. İhsan Gürsel ile Orta Doğu Teknik Üniversitesi öğretim üyesi olan eşi Prof. Dr. Mayda Gürsel’in, pandemiyi Biontech’in patronları Uğur Şahin ve Özlem Türeci’den de önce öngördüğü sonucuna ulaşılacağına dikkat çekti ve “Bu durumda daha ortada bir pandemi yokken, Çin dışında bu hastalığa rastlanmamışken ya da rastlandığı açıklanmamışken bunun aşısını bulma çalışmalarına başlamış olmak müthiş ötesi bir öngörüdür” ifadesini kullandı.

 

Fatih Altaylı’nın yazısının ilgili kısmı:

VLP tipi yerli aşının 1. Faz çalışmaları için denek olan Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’a dün buradan bir soru sordum.

Soru basitti.

“Sayın Bakan kendisine tanınan haktan faydalanarak daha önce aşı olduysa bu faz çalışmasında yer alması, çalışmanın sonuçlarını etkiler. İnşallah olmamıştır” dedim.

Mustafa Bey, kendi sosyal medyası üzerinden hızla yanıt verdi:

"Her lüzumsuzluğa cevap vermem ama gönüllülerin aklını karıştırmak isteyen bu çok bilmişe cevap vereceğim. 30 Ocak 2020’de aşı geliştirmek isteyen hocalarıma başardıklarında gönüllü olacağıma söz verdim. O günden beri aşı yaptırmadan bekledim, yerli vlp aşı faz-1 gönüllüsü oldum."

Nazik yanıtı için kendisine teşekkür ederim.

Beni lüzumsuzlar sınıfına sokmadığı için ve çok bilmiş diyerek iltifat ettiği için.

Sağ olsun.

Ben de onun her tarafa yetişmeye çalışan çalışkan tavrını çok takdir ediyorum.

Ancak yine de kendimi bilmiş sınıfına sokamam.

Öğrenmeyi seven, mümkün olduğunca bilmeye çalışan demek daha doğru olur.

Ama şunu da söyleyeyim, öğrendiğim her yeni şey, bilmediğim 1000 şeyi daha gösteriyor bana.

O yüzden kendime bilmiş diyemem.

Bilmemiş derim.

Gönüllülerin kafasını karıştırma ithamı ise yerinde olmamış.

Tam aksine bir yılı aşkın bir süredir pandemi konusunda kafaları netleştirmeye çalışıyorum elimden geldiğince.

Aşı olanların sayısı arttıkça, özellikle faz 3 çalışmalarının giderek zorlaşacağını, yerel ve uluslararası denekler bulmanın güçleşeceği bir sır değil.

Kendisini de bilime destek olan bu tavrı için ayrıca kutluyorum.

Ama asıl kutlanması ve hatta kutsanması gereken Gürsel çifti.

Bana verdiğiniz yanıtta, 20 Ocak 2020’de Gürsel çiftine aşı çalışmalarında denek olma sözü verdiğinizi belirtmişsiniz.

Bu gerçekten kutlanması gereken bir öngörü.

Çünkü biliyoruz ki, COVID-19 2019 Aralık ayında Çin’in Wuhan eyaletinde ilk kez görüldü.

Dünya Sağlık Örgütü ise bunun bir “küresel salgın” olduğunu 11 Mart’ta ilan etti.

Bu durumda daha ortada bir pandemi yokken, Çin dışında bu hastalığa rastlanmamışken ya da rastlandığı açıklanmamışken bunun aşısını bulma çalışmalarına başlamış olmak müthiş ötesi bir öngörüdür.

Aşı çalışmalarına 24 Ocak 2020’de başladığını açıklayan Biontech’in patronu Uğur Şahin ile hemen hemen aynı anda hatta belki ondan da önce bunun bir pandemi olacağını hissetmek ve aşı çalışmalarına başlamak alkışlanmaya değer.

sanayi ve teknoloji bakanı mustafa varank yerli aşı kafaları karıştırdı açıklama
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları