SAĞLIK
Giriş Tarihi : 18-10-2021 10:06   Güncelleme : 18-10-2021 10:06

Aşısızlara market yasağı!

Almanya, aşısızlara ya da aşı karşıtlarına karşı sert önlemler getirdi. Marketlere, "Aşısızları veya aşıdan kaçınanlara almama" yetkisi verildi

Aşısızlara market yasağı!

Almanya’da koronavirüs tedbirlerinde yeni aşamaya geçiyor. Aşı yaptırmayanlara daha sıkı önlemler ve zorlayıcı tedbirler geliyor. Birçok eyalet, kamusal alanlarda “2 G” (Geimpfte, Genesene- Aşılanmış ya da iyileşmiş) kuralını getirdi.

Hessen Eyaleti de, dev market zincirlerine, “Aşısızları almama. Sadece aşılı veya koronavirüsü atlatıp da vücudu antikor üretmiş olduğun kanıtlayanları alma” yetkisi tanıdı. Yetki alan marketler bu kuralı net olarak uygulamaya kalkarsa, aşısızlar ya da aşı karşıtları alışveriş yapamayacak. Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Buouffier, “Marketlerin bu kuralı çok sıkı şekilde kullanıp kullanmayacağını göreceğiz” derken yine maske ve mesafe kuralları da geçerli olacak.

TEST DE PARALI OLDU

Öte yardan Almanya'nın hemen hemen bütün eyaletlerinde kültür etkinlikleri, restoranlar, eğlence sektörü sadece aşılı ve iyileşmiş olanlara açık. Aşısızlar test yaptırıp bazı yerlere girebiliyordu. Ancak o da kısıtlanıyor ve test yaptırmak da bu aydan itibaren paralı hale getirildi. Test ücreti, yerine ve bölgesine göre 13 ile 24 Euro arasında değişiyor. Ülkenin yüzde 65'i tam olarak aşılanmış durumda.