EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-10-2021 11:41   Güncelleme : 01-10-2021 11:41

Çiftçilik bitiyor!

​​​​​​​Konya’da son 5 yıllık süreçte her 5 çiftçiden biri çeşitli nedenlerle tarımsal üretimi bıraktı.

Çiftçilik bitiyor!

Konya’da son 5 yıllık süreçte her 5 çiftçiden biri çeşitli nedenlerle tarımsal üretimi bıraktı. Çiftçi sayısının azalmasında yaşlılık, köyden kente göç, maliyet artışı ve ücretli işçiliğe yönelme ilk sıralarda yer alıyor

ÇİFTÇİ SAYISI AZALIYOR

Tarımın başkenti Konya’da çiftçi sayısı hızla eriyor.  Sulu tarım olanaklarının azalması, çiftçilerin yaş grubunun 55-60 bandına çıkması, üretim maliyetlerindeki büyük artış ve gençlerin köyden kente göç etmesi tarımsal üretimin en önemli sorunları arasında yer alırken Konya Ticaret Odası ve Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) verileri acı gerçeği ortaya çıkardı; çiftçi sayısı hızla azalıyor.

34 BİN 588 ÇİFTÇİ VAR

Konya’da son bir yılda çiftçi sayısı 36 bin 540’tan 34 bin 588’e geriledi. Çiftçi sayısında iller arasında ilk sırada yer alan ve ülkedeki kayıtlı çiftçilerin yüzde 6,4’üne sahip olan Konya son bir yıldaki yüzde 5,3’lük azalış oranı ile çiftçi sayısı azalan 80 il arasında kayıtlı çiftçi sayısı en yavaş azalan 16’ncı il oldu.  Konya’nın son 5 yıldaki çiftçi sayısındaki değişim ise yüzde -18.4 oldu.

GENÇLER KAÇIYOR

5 yıllık süreçte her 5 çiftçiden birinin üretim faaliyetlerini noktalaması şehrin ve ülkenin tarımsal geleceği için tehlike çanlarının çalmasına yol açıyor. Çiftçi sayısındaki azalmanın nedenlerinde ise ilk sırada çiftçilik yapmak istemeyen gençlerin köyden kente göçleri ve mevcut çiftçilerin yaş grubunun 55-60 bandında olması alıyor.

GİRDİLER ÇOK YÜKSEK

Yaşlılık ve sağlık problemlerine bağlı olarak tarladan çekilen çiftçilerin ardından çiftçi sayısını etkileyen bir başka faktör ise üretim maliyetlerinin yükselmesi oldu. Hem ekipman hem de gübre, mazot, ilaç ve işçilik gibi girdilerdeki aşırı yükseklik çiftçileri zorluyor. Geliri düşen üretici de çareyi ücretli işçilik ya da esnaflıkta görüp üretimi bırakıyor.

   

Tarım kapsamında çalışan kayıtlı çiftçi (4/b) sayısı Türkiye genelinde 541 bin iken Konya’da ise yaklaşık 35 bin civarında.