EKONOMİ
Giriş Tarihi : 01-06-2020 00:14   Güncelleme : 01-06-2020 00:21

Enerji Bakanı' ndan yanlış kararlar

Enerji Bakanı' nın Doğu Akdeniz üzerindeki doğal gaz çıkartımı için sondaj çalışmalarını bırakıp Karadeniz' e yönelmesini eleştiren, Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Jeoloji Yüksek Mühendisi Prof. Doğan Aydal zarar edileceğini söyledi.

Enerji Bakanı' ndan  yanlış kararlar

Prof. Doğan Aydal, yaptığı açıklamada “Enerji Bakanlığı anlaşılmaz bir şekilde önce Kıbrıs adasının doğusunda, sonra kuzeyinde, ardından da yakın batısında gereksiz sondajlar yaparak vakit kaybetti. Şimdi de Fatih gemisi Doğu Akdeniz'deki çalışmaları bırakıp Karadeniz'e gönderildi. Doğu Akdeniz'de çalışmalar neden yavaşlatıldı?'' dedi. Doğan Aydal şunları söyledi:

4 MİLYAR DOLAR HARCANDI

“Karadeniz bölgesinde Türkiye'ye ait alanlar, TPAO ortaklığıyla, Sinop ve Trakya hizasındaki ruhsatlar Petrobras şirketine, Kastamonu ve Samsun kıyı bölgeleri de Exxon Mobil şirketine aramalar için verildi. BP ile de Sürmene ve Hopa civarında iki derin kuyu araştırması yapıldı. Sürmene açıklarında 5645 metreye inilip 4 milyar dolar harcanmasına rağmen sonuç alınamadı. Karadeniz doğalgaz ve petrol bakımından umutsuz gözükürken, Fatih gemisi Doğu Akdeniz'deki çalışmaları bırakıp Karadeniz'e neden gönderildi? Güney Kıbrıs Rum yönetimi, 12 numaralı Afrodit ve 6 numaralı Calipso alanında doğalgaz yatağı bulmuştur.''