GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-05-2020 23:02   Güncelleme : 29-05-2020 23:02

İmamoğlu' ndan yeni karar

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul'da bulunan surların yalnızca uzaktan seyredilmesini ve korunmamasını eleştirdi ve çalışmalara başlayacağını savundu.

İmamoğlu' ndan yeni karar

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, kentin tarihi sembol mekanları Anadolu Hisarı, Rumeli Hisarı ve Tarihi Yarımada'daki Yedikule Surları'nın Altınkapı girişinde incelemelerde bulundu.

İBB Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Yıllardır ihmal edilmiş alanlar” olarak nitelediği tarihi yapılarla ve yapılacak restorasyon işlemleriyle ilgili İmamoğlu'na teknik bilgiler verdi.

“SURLARI HEP UZAKTAN İZLEDİK”

Gezdiği alanların bakımsız görüntüsünden duyduğu rahatsızlığı dile getiren İmamoğlu, Altınkapı önünde yaptığı açıklamada, şu ifadeleri kullandı;

Öneriler, fikirler, mülkiyetler üzerinde bir yorum yapalım. Nereden nereye kadar burayı gezilebilir hale getirebiliriz, en azında bir yerden başlamak adına…

Belli ölçekte de olsa, artık insanları burada gezdirmemiz lazım. Şu surların yıllardır gezilmemesi, büyük bir utanç.

Utanıyorum ben yani. Hep uzaktan izledik bu surları. Bu surlar, bu şehrin en tarihi sınırı ve fethin de simgesi. Fetih, bu surları aşarak elde ettiğimiz bir başarı. Bir meydan muhaberesi değil bu; bir fetih.