İyi Haberim | İyilikler hep bizim ile olsun
HV
18 MAYIS Çarşamba 20:08

Mansur Yavaş başkentler ittifakını kurdu

Mansur Yavaş'ın çağrısıyla Ankara Büyükşehir Belediyesi, Covid-19 virüsüne karşı dünya başkentlerinin bilgilerinin bir araya geleceği küresel platformun kurulmasında öncü oldu.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 27-05-2020 01:13   Güncelleme : 27-05-2020 01:19
Mansur Yavaş başkentler ittifakını kurdu

”Türkiye Cumhuriyeti’nin başkenti Ankara olarak, tüm dünya başkentlerini bir araya getiren ‘Covid-19’a karşı başkentler ittifakı’ adlı bir platform kurduk. Bu web sitesi, Covid-19 salgınına karşı mücadelemizde deneyimlerimizi birbirimizle paylaşabileceğimiz yerdir” diyen Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın çağrısıyla Ankara dahil birçok dünya başkenti bu platformda bir araya geldi.

Platformda şu başkentler yer alıyor:

Atina, Bağdat, Bangkok, Banjul, Bişkek, Brüksel, Budapeşte, Buenos Aires, Bükreş, Dnipro, Doha, Guanco, İslamabad, Kanberra, Karkiv, Kiev, Lefkoşa Türk Belediyesi, Londra, Lübliyana, Maputo, Moskova, Nur-Sultan, Paris, Pekin, Priştine, Riga, Saraybosna, Sejong, Seul, Shenzhen, Singapur, Tahran, Taipei, Talin, Tiflis, Tiran, Tokyo, Tunus, Ulan Batur, Washington, Viyana, Zagreb.

Platform sayesinde tüm dünya başkentlerinin salgın süreci ile mücadele yöntemleri, güncel haberler, Dünya Sağlık Örgütü’nden alınan Covid-19 salgınına ait günlük veriler ve bilgiler ‘www.capitalsinitiative.org‘ internet sitesi üzerinden paylaşılmaya başlanıldı.

102 DİLDE MAKALE VE HABER PAYLAŞIMI

Platformda 30 kişilik ekip başkentler ve büyükelçiliklerle irtibat halinde önemli verilere ulaşırken, günlük ortalama 5 bilimsel makale ve haberler otomatik çeviri ile 102 dilde yayınlanır hale geldi.

Ayrıca sitede dünya haritası üzerinden ülke ülke vaka ve ölüm sayılarına kolaylıkla ulaşılabilirken, günlük bilgiler ve tüm çalışmalar anlık olarak platforma konuluyor.

Selman ÇINARSelman ÇINAR

YORUMLAR