İyi Haberim | İyilikler hep bizim ile olsun
HV
18 MAYIS Çarşamba 18:13

Sınır ötesinde corona ne alemde?

Çeşitli haber ajanslarının bilgilerine dayanarak sınırdaş ülkelerde neler olup bittiğinin haberini aldık. Peki ya süreç esnasında dini vecibelerini nasıl yerine getiriyorlar?

DÜNYA
Giriş Tarihi : 09-05-2020 17:07   Güncelleme : 09-05-2020 17:07
Sınır ötesinde corona ne alemde?

Corona virüsüyle mücadele dünya genelinde sürerken, Türkiye’nin güney sınırının ötesindeki durum da merak konusu. Resmi rakamlara göre ilk vakanın 22 Mart’ta görüldüğü Suriye’de, hastalık bulaşan 47 kişiden şimdiye dek üç kişi hayatını kaybetti.

Şehirlerarası seyahat yasağı uygulanan ülkede milletvekili seçimlerinin de 19 Temmuz’a ertelendiği duyurulmuştu. Rakamların bu kadar düşük seyretmesinin altında yapılan test sayısının düşük olma ihtimali tartışılırken, uluslararası ajanslar ülkedeki son durumu görüntüledi.
Reuters’ın çektiği fotoğraflara göre İdlib’de bir karantina merkezi oluşturuldu. Corona salgını başladıktan sonra Türkiye sınırından girenlerin burada toplandığı ve test yapılarak bekletildiği belirtiliyor.

İç savaşın en çok yıkıma yol açtığı Halep’in Atarib bölgesinde ise görüntü daha farklı. Ramazan ayının gelmesiyle birlikte iftar yapanları görüntüleyen Reuters, herhangi bir önlem olmaksızın genç yaşlı birçok kişinin yan yana olduğuna dikkat çekti.

Başkent Şam’da önlemlerin biraz daha fazla uygulandığı söylenebilir. Şehirdeki camilere gidenler girişte durdurulurken, dezenfeksiyon işlemi uygulandıktan sonra içeri alınıyor. Caminin içine girenler de aralıklar bırakarak ibadet ediyor.

Selman ÇINARSelman ÇINAR

YORUMLAR