İyi Haberim | İyilikler hep bizim ile olsun
HV
18 MAYIS Çarşamba 19:13

Seslendirme sanatçılarına müjde!

Oyuncular Sendikası tarafından seslendirme sanatçılarının taban ücretlerini ve uygulama kurallarını belirleyen “Seslendirme Kuralları ve Taban Ücretlerinin Belirlenmesine Dair Protokol“ geçen hafta 22 seslendirme stüdyosunun imzasıyla kabul edildi.

KÜLTÜR
Giriş Tarihi : 21-01-2020 14:45   Güncelleme : 21-01-2020 14:45
Seslendirme sanatçılarına müjde!

1 Ocak 2020 tarihi itibariyle yürürlüğe giren ve 1 Mayıs 2020 tarihinden itibaren TV, İnternet, Sinema, v.b. tüm mecralar için taban ücretleri ve uygulama kurallarını belirleyen protokol ile birlikte seslendirme oyuncuları, seslendirdikleri eserlerin ticari kullanımına yönelik olarak ‘hak devri bedelleri' alacak. Ocak-Mayıs arası olarak belirlenen geçiş döneminde oranı yüzde 30 olan bu hak devri ödemeleri, 1 Mayıs 2020 itibariyle, sanatçının devrettiği hakların niteliğine göre, yüzde 50 ile yüzde 200 arasında değişen oranlara ulaşacak.

Ekleriyle birlikte 15 sayfaya ulaşan protokol sadece ücretlere değil anlaşmanın nasıl uygulanacağına, nasıl yenileneceğine, stüdyoların ve seslendirme oyuncularının uyması gereken kurallara ve seslendirme oyuncularının mesleki gelişimine uygun biçimde çalıştırılmalarına dair düzenlemelere de yer veriyor. açıklamada şöyle denildi:


“Sendika olarak sektörümüzün geleceği için umut olan bu anlaşmayı kabul eden tüm stüdyolara teşekkür ediyor, üst işveren konumunda olan tüm yayıncı, yapımcı ve platformları bu anlaşmanın kurallarına uygun biçimde, seslendirme emekçilerinin haklarını gözeterek davranmaya davet ediyor ve bu protokolün kültür-sanat alanındaki diğer branşlara da örnek olmasını diliyoruz.”

EditörEditör

YORUMLAR