GÜNDEM
Giriş Tarihi : 20-01-2020 00:26   Güncelleme : 20-01-2020 00:26

Gürsel Tekin: "Mezarlıklar da imara açılacak mı?"

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, İstanbul Eyüpsultan İlçesi'nin sınırları içinde bulunan Hasdal Askeri Kışlası'nda, 9 bin 800 metre karelik alanın kamu binası yapılacağı gerekçesi ile imara açılmasına sert tepki gösterdi.

Gürsel Tekin:

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, yazılı açıklama yaptı. Tekin, İstanbul'daki bütün mimari uygulamaların yandaşların ihtiyacı doğrultusunda yapıldığını belirtti.

Açıklamasının devamında Tekin, "İstanbul hava haritasına bakınca iki yeşil alan, mezarlıklar ve askeri alanlar görülüyor. Şimdi askeri alanlar imara açılıyor, elimizde kalan tek alan mezarlıklar. İnşallah onu da imara açmazlar " dedi.

Yazılı açıklamanın tamamı şu şekilde:

"BİR TEK MEZARLIKLAR KALDI"

"Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından, imar mevzuatına aykırı uygulamalar yapılarak yeşil alanların teker teker yok edildiğini kaydeden Gürsel Tekin, kent planlarında yetkinin, bakanlıktan alınarak yerel yönetimlere devredilmesi gerektiğini vurguladı. Kamu hizmet binalarının yapılacağı gerekçesiyle askeri alanları yapılaşmaya açan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nın İstanbul’un yeşil alanlarını hukuksuz bir şekilde yağmaladığını belirterek, 'İstanbul'un iki yeşil alanı mezarlıklar ve askeri alanlar. İmara açmadıkları bir tek mezarlıklar kaldı. İnşallah onu da açmazlar.'

Dünyanın başkenti olması gereken İstanbul'un farklı imar uygulamaları nedeniyle hızla yok olmaya başladığına dikkat çeken Gürsel Tekin, TOKİ ve Bakanlıkların elinde bulunan planlama yetkisinin şehrin geleceği açısından bir an önce İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne verilmesi gerektiğinin de altını çizdi."

"DEPREM TOPLANMA ALANI ORTADAN KALKIYOR"

Hasdal Kışlası arazisinde yapılan imar değişikliğinin ardından 20 bin metre kare inşaat yapılacağını açıklayan Tekin, yeşil alanların ve deprem toplanma alanının da proje kapsamında yok edileceğini iddia etti ve  "İstanbul hava haritasına bakınca iki yeşil alan, mezarlıklar ve askeri alanlar görülüyor. Şimdi askeri alanlar imara açılıyor, elimizde kalan tek alan mezarlıklar. İnşallah onu da imara açmazlar”dedi.