EKONOMİ
Giriş Tarihi : 22-12-2019 14:13   Güncelleme : 22-12-2019 14:13

Asgari ücrette son durum

Asgari ücret tespit komisyonu 4’üncü toplantısını gerçekleştirdi. Türk-İş, Hak-İş ve DİSK 2 bin 578 liranın altında bir rakamın değerlendirilmeyeceği öne sürdü. DİSK daha önce ücretin en az 3 bin 200 lira olmasından yanaydı.

 Asgari ücrette son durum

Yeni yıl için asgari ücret toplantıları tüm hızıyla sürüyor. 4’üncü toplantıyı düzenleyen komisyon öncesinde açıklama yaptı. Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Türk-İş) Genel Merkezinde düzenlenen değerlendirme toplantısına; Türk-İş Genel Eğitim Sekreteri Nazmi Irgat, Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün ve Hak İşçi Sendikaları Konfederasyonu (Hak-İş) Genel Başkan Yardımcısı Osman Yıldız katıldı. Asgari ücretin insan onuruna yakışır bir seviyede belirlenmesi gerektiğini savunarak, bunu talep ettiklerini dile getiren Nazmi Irgat “Asgari ücret tespit komisyonu şimdiye kadar üç toplantı gerçekleştirdi. Maalesef görüşmeler asgari ücret konusunda iyimser olmamızı mümkün kılamıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verileri beklentimizin çok altında olması nedeniyle iyimser olamıyoruz” diye konuştu.

Asgari ücret konusunda daha önce Türk-İş’in açıkladığı, bir kişinin yaşam maliyeti olan 2 bin 578 liradan geri adım atmayacaklarını vurgulayan Irgat “2 bin 578 liranın altında olmamak koşuluyla, bunun üstünde bir rakamı değerlendirmeye alacağımızı, bunun altında bir rakamı değerlendirmeye almayacağımızı ifade ediyoruz. Onun altında bir karara katılmayacağımızı ortak olarak ifade ediyoruz. Şu ana kadar bize bir rakam teklif edilmedi” dedi. Bu rakamın altında bir rakam gelirse sokağı da kapsayan ortak bir tavırlarının ne olacağı sorusuna cevap veren Irgat “Bakanlığın açıklamasından sonra elbette olacak, o rakamın altında ki bir karara katılmayacağımızı ortak olarak deklare ediyoruz” sözlerini söyledi.

Daha önceden yaptığı açıklamalarda DİSK asgari ücret için 3 bin 200 lira talebini ortaya koymuştu.