İyi Haberim | İyilikler hep bizim ile olsun
HV
18 MAYIS Çarşamba 19:26

Türk denizcilerin olduğu gemi Libya'da alıkonuldu

Türkiye ile Libya'nın Birleşmiş Milletler (BM) tarafından tanınan Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) arasında imzalanan askeri işbirliği anlaşması TBMM'den geçerken, dün gece yarısı bölgede bir gelişme yaşandı. General Halife Hafter'e bağlı güçler, mürettebatı Türk olan Karayip ülkesi Greneda bandıralı bir gemiyi alıkoydu.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 22-12-2019 13:43   Güncelleme : 22-12-2019 13:43
 Türk denizcilerin olduğu gemi Libya'da alıkonuldu

General Halife Hafter'e bağlı Ulusal Libya Ordusu’na (ULO) ait bir deniz muharebe aracı, Libya karasularında, ülkenin doğusundaki Derne açıklarında seyir eden gemiyi durdurdu. ULO Sözcüsü Ahmed Mismari, denetim ve yükünün teyidi için geminin Ras El Hilal Limanı’na çekildiğini açıkladı. Gemide bulunan 3 Türk mürettabın kontrolü yapılırken çekilen görüntüler açığa çıktı.

General Halife Hafter, Ulusal Mutabakat Hükümeti’ni devirmek için Trablus’a saldırırken, Türkiye, BM’nin tanıdığı UMH’ye destek veriyor. UMH Başkanlık Konseyi Başkanı Fayiz es-Serrac ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan geçen ayın sonunda İstanbul'da bir araya gelmiş ve “deniz yetki alanlarının sınırlandırılması anlaşması” ve “güvenlik ve askeri işbirliği mutabakat muhtırası” imzalamıştı.

Türkiye, Libya’daki UMH ile vardığı anlaşmayla Doğu Akdeniz'de Yunanistan ve Güney Kıbrıs'ın tek taraflı hidrokarbon arama faaliyetlerini sekteye uğratmayı amaçlıyor. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Erdoğan, hükümete yakın bir televizyon kanalına verdiği mülakatta, Libya'ya asker gönderilmesi ile ilgili “Davet gelirse gereken adımları atarız. Libya bizden talep ederse her türlü yardımı vermeye hazırız” sözlerini kullanmıştı.

 

yiğit medyayiğit medya

YORUMLAR