EKONOMİ
Giriş Tarihi : 19-12-2019 12:25   Güncelleme : 19-12-2019 15:54

"Blavatnik Genç Bilim İnsanı" ödülünü böyle kazandı

2007 yılından beri araştırmaları ile fark yaratan genç bilim insanlarına "Blavatnik Genç Bilim İnsanı" ödülü veriliyor.

2007 yılından beri araştırmaları ile fark yaratan genç bilim insanlarına "Blavatnik Genç Bilim İnsanı" ödülü veriliyor. Makine mühendisi ve okyanus bilimci Dr. Derya Akkaynak, denizlerin altında elde edilen görüntüleme hakkında yaptığı çalışmalarla Fizik ve Mühendislik alanında bu ödüle layık görülen ilk Türk Bilim Kadını oldu.

ODTÜ Havacılık ve Uzay Mühendisliği Bölümü mezunu Akkaynak, eğitimini tamamladıktan sonra Amerika'da, MIT üniversitesinde havacılık ve uzay konusunda yüksek lisans yaptı. Daha sonra Princeton Üniversitesi’nde Oşinografi (okyanus bilimleri) alanında doktorasını tamamladı.

Dr. Derya Akkaynak'ın Sea-Thru adında yapay zeka algoritmasıyla, su altında çekilen fotoğrafların renk düzenlemesini eskiden olduğu gibi atmosferi baz alarak değil, fiziksel olarak ışığın en doğru haliyle yapan, yine kendi geliştirdiği 'Akkaynak-Treibitz Modeli' adında denklem sayesinde en başarılı sonuç elde ediliyor. Dr. Derya Akkaynak’ın geliştirdiği bu çözüm modeli son 35 yıldır bu alanda kullanılan tüm çözümlerin yerini aldı.

Dr. Derya Akkaynak'ı buluşundan dolayı tebrik ediyor, başarılarının artarak devamını diliyoruz.

İlhami Pektaş