SİYASET
Giriş Tarihi : 15-10-2019 15:05   Güncelleme : 15-10-2019 15:05

Kemal Kılıçdaroğlu'dan Suudi Arabistan'a tepkisi

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, Arap Birliği'nin Türkiye kararına değinerek, "Suudi Arabistan Arap Birliği'ni topluyor, teröre karşı verdiğimiz mücadelede Türkiye Cumhuriyeti'ni kınıyor. Bunu biz kabul etmiyoruz" dediği tepkilere neden oldu.

Kemal Kılıçdaroğlu'dan Suudi Arabistan'a tepkisi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin grup toplantısında konuştu. Kılıçdaroğlu'nun açıklamaları şunlar:

''Çocuklarının huzur içinde yaşamasını isterler, annelerin beklentiler varsa neden polisleri annelerin üzerine salıyorsunuz. Biz oy versin vermesin bütün annelere saygımız var.  Kadının elinin değdiği yerde huzur, bereket var. Üretim alanına girdikçe, zenginleşen Türkiye oluyor. Kadınların önündeki bütün engellerin bu bağlamda kaldırılması gerekiyor. Çevrecilere de teşekkür ediyorum, Türkiye'nin doğasını korudukları için.'' 

KASTAMONU’YA GAZİLİK UNVANI TEKLİFİ

Kastamonuluların İstanbul'da günleri vardı ona katıldım. Kastamonulular çalışkan insanlar, Milli Mücadele döneminde kadınıyla erkeğiyle birlikte mücadele ettiler. O toplantıya katıldığımda "Neden bize gazilik unvanı verilmiyor? Biz de o savaştaydık" dediler. Ben de onlara söz verdim, gazilik unvanı verilmesi için kanun teklifini verdik. TBMM üyelerine sesleniyorum; Kastamonu'nun hakkını Kastamonulu'ya vermek lazım.

Ali Topuz aşağı yukarı herkeste emeği olan bir abimiz. Siyasete, insana bakışı çok güzeldi. Bir beyin kanaması geçirdi Kıbrıs'ta, kendisini ziyaret ettiğimde tanıyor evet ama kendini ifade edemiyordu, akşam onu kaybettik. Türk siyasetine, yakınlarına başsağlığı diliyorum. Sadece siyasetçi değil, pek çok yardım derneğinde emeği geçen bir isimdi. 

İbrahim Çolak arkadaşım 6 madalya aldı, kendisini yürekten kutluyoruz. Busenaz kızımızı da yürekten kutluyoruz. Biz şu gerçeği asla göz ardı etmemeliyiz, kadınların önündeki engelleri kaldırırsak her alanda büyük hizmetler sunuyorlar omuz omuza. Bayrağımızın göndere çekilmesi, İstiklal Marşımızın okunması da gurur tablosudur, hepsine teşekkür ediyorum. 

ARAP BİRLİĞİ'NİN KARARI

Kadın erkek, çocuk yaşlı demeden terör yüzünden çok insanımız öldü. Terörün bir amacı yoktu. İnsanların düzenini bozmak için yapılan bir davranıştır. Kavgadan, şiddetten uzak olalım ama bu güzel coğrafyada hep birlikte yaşayalım. Her yerde terör var, her yerde kendilerine bir isim buldular. Teröre karşı mücadele etmek hepimizin ortak görevidir. Terörün bir iç boyutu, bir dış boyutu vardır. Uluslararası ilişkiler bir atlatma mekanizması değil de, devletler, ülkeler hep birlikte mücadele ederse terörü yenebiliriz. Teröre mali destek sağlamak ve ülkelerin iç işlerine müdahale etmek 21. yüzyılda kabul edilir bir şey değildir. 

Suudi Arabistan Arap Birliği'ni topluyor teröri karşı verdiğimiz mücadelede Türkiye Cumhuriyeti devletini kınıyor. Bunu biz kabul etmiyoruz.

Cemal Kaşıkçı öldürülmüştü, ellerinde ses kayıtları vardı ellerini kollarını sallayarak gittiler. Şimdi aynı Suudi Arabistan Arap Birliği'ni toplayıp teröre karşı verdiğimiz mücadeleyi kınıyor. 'Onlar Müslüman, biz de Müslümanız' diyorlar. 'Suudi Arabistan Kralı beni şöyle karşıladı'. Elbette yapacak onun görevi o. Bu politikayı izlerken geçmişten ders çıkarın ki geleceği daha iyi inşa edin. Dış politikanın derinlikli bir yapısı vardır.

"DÜŞMAN KAZANDIK"

BM'de oylandı Cezayir'in bağımsızlığı, dönemin Türkiye hükümeti Fransızlar'dan yana oy kullandı, bu Cezayir halkında derin bir travma yarattı. Rahmetli Özal ta ki, yanlış yaptığımızı ve Türkiye adına özür dileyene kadar. Bundan daha güzel bir örnek gösteremeyiz. Bugün dost değil, düşman kazanan bir dış politika ekseni var.

'Komşuların iç işlerine karışmayın, Suriye'nin, Mısır'ın, İsrail'in, Libya'nın iç işlerine karışmayın' diye defalarca söyledim. Biz neden onların iç işlerine karışıyoruz? Suriye'de yaralanan teröristleri Türkiye'ye getirip tedavi edip tekrar Suriye'ye götürdüler. Silah yardımı yaptılar. Ne oldu? Düşman kazandık.

Türkiye Cumhuriyeti Devletini Trump kadar aşağılayan çıkmamıştır. Buna tepki göstermeyen bir iktidar da olmamıştır. İlk kez bu dönemde oluyor.

Ordumuz Suriye'de, kendi güvenliğimiz için. Topraklarımızın, halkımızın güvenliği için orada. Yapılanın bir savaş olduğu söyleniyor. Bunu AK Parti'nin yetkilileri de söylüyor. Başka birileri savaş dediği zaman neden savaş dedin diyorlar? Beyefendi kalkıyor, fetihten bahsediyor. Türkiye'nin en tepesindeki kişi nasıl fetihten söz eder?

Arap ülkeleriyle tarihi sosyal ilişkilerimizi geliştirelim,  Arap dünyasında taraf olmayalım, Ortadoğu bataklığına müdahale etmeyelim, dış politikayı etnik köken üzerine inşa etmeyin dedik. Beyefendi gitti, ihvan kardeşliğinden söz ediyor şimdi. Bir başka partinin amblemini aldı, Türkiye'de kendi amblemi haline getirdi. İhvan'ın işaretini kullanmak için bir şeyler uyduruyorlar. Liyakat dış politikanın olmazsa olmazlarından birisidir dedik.

Bu macerecı bir dış politikanın Türkiye'ye faturasıdır. 3.6 milyon Suriyeli Türkiye'de. 40 milyar dolar para harcadık onlar için. Her ülkenin özellikle de komşularımızın toprak bütünlüğü ve egemenliğine saygı gösterelim dedik. Bunu göstereceğiz ki başka ülkeler de bize saygı gösterecek. Bugün dünyanın tamamını kendimize düşman ilan ettik.