İyi Haberim | İyilikler hep bizim ile olsun
HV
18 MAYIS Çarşamba 18:26

İşte AKP'li elçinin şirketi

Gazeteci yazar Can Ataklı, çarpıcı yazısında “İşleri gereği Çin'e çok sık gidip gelen bir arkadaşım, ‘Bu Pekin'deki büyükelçi var ya’ dedi; ‘Türk-Çin ilişkilerinde bir sorun çıkarırsa hiç şaşırma.’ Çin'in başkenti Pekin'deki büyükelçimiz eski bir AKP milletvekili” ifadelerini kullanmıştı. Ataklı bugünkü yazısında ise Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen’in kendisini aradığını belirtti.

GÜNDEM
Giriş Tarihi : 14-10-2019 12:13   Güncelleme : 14-10-2019 12:13
İşte AKP'li elçinin şirketi

Korkusuz gazetesi yazarı Can Ataklı, Pekin Büyükelçisi Abdulkadir Emin Önen’e ilişkin dikkat çeken bir yazı kaleme almıştı. Ataklı bugünkü yazısında ise Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen’in kendisini aradığını belirtti.

“Çin Büyükelçisi Abdülkadir Emin Önen aradı dün. Bir gün önceki yazım için ‘çok üzüldüğünü’ söyledi” ifade eden Ataklı şunları kaleme aldı:

“Bir gün önceki yazımda Pekin Büyükelçisi'nin Türkiye-Çin ticari ilişkilerinde kendi şirketi aracılığı ile etkili olduğunu, bu durumun rahatsızlık yarattığını duyduğumu yazmıştım.

Pekin'deki Çin Büyükelçimiz Önen, telefonda ‘Benim şirketim yok’ dedi.

Sonra da ekledi; ‘Şu sıralar Çin'de, bir başka ülkede ev sahibi olmak moda oldu. Türkiye de pek çok Çinliye cazip geliyor. Bu nedenle kurulan ev pazarlama şirketleri büyükelçiliğimize başvurarak bu konuda ayrıntılı bilgi istiyor. Ben de yardım isteyenlere elimden gelen desteği veriyorum.’

Pekin Büyükelçimiz Emin Önen, ‘İnanın gece gündüz demeden çalışıyoruz. Çin-Türkiye ilişkilerinde çok önemli hamleler yapıldı, ilişkimiz her geçen gün daha da güçlü hale geliyor’ diye konuştu. Ben de kendisine söylediklerine şaşırdığımı söyledim. ‘Çünkü’ dedim, ‘Bu bilgiler bana geldikten sonra Çin'le iş yapan bazı tanıdıklarıma da sordum, onlar da bu konuda kuşkuları olduğunu belirtmişlerdi ama siz şirketiniz olmadığını söylüyor ve bu konuda da referanslar veriyorsunuz, o halde bu konuşmamızı bir düzeltme amacıyla ilk fırsatta yayımlayacağım.”

yiğit medyayiğit medya

YORUMLAR