GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-10-2019 18:26   Güncelleme : 03-10-2019 18:28

İBB'den yerli metrobüs hamlesi!

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), metrobüs hatlarındaki yoğunluğu azaltmak için çalışma başlatıldığını açıklaması takdir topladı.

İBB'den yerli metrobüs hamlesi!

Diken'in aktardığı habere göre, özellikle son günlerde metrobüs ve duraklarda yaşanan yoğunluk nedeniyle İBB Beyaz Masaya şikayetler yağıyor.

İBB yetkilileri, bir şikayetçiye yanıtında yoğunluğu azaltmak için çalışmalara başlandığını duyurdu. Araçların tam kapasiteyle çalıştığı ifade edildi.

Günde yaklaşık 950 bin kişinin kullandığı metrobüsten yıllık 165 milyon dolar gelir elde ediliyor
İBB’nin verdiği bilgiye göre 525 otobüsün hizmet verdiği hata 10 otobüs daha eklendi. Altunizade’ye ise yolcu sayısının fazla olduğu saatlerde boş araçlar gönderiliyor.

İBB’nin yanıtında en çok dikkat çeken, yeni metrobüslerin kullanılmaya başlanacağının duyurulması oldu. Buna göre mevcut otobüslerden iki kata kadar daha fazla yolcu taşıyan araçların hizmete alınması için çalışma başlatıldı. Ancak yeni araçların ne zaman çalışmaya başlayacağı bilinmiyor.

Bursa'da üç yıl önce tanıtılan AKIA marka yerli metrobüs, 290 kişi kapasiteli, 25 metre uzunluğunda ve üç körüklü. Şu an metrobüs hattında kullanılan Almanya üretimi 19 metrelik Mercedes-Benz CapaCity marka araçlar, 193 yolcu taşıyabiliyor.

İBB’nin verilerine göre 44 duraklık metrobüsü günde 1 milyona yakın insan kullanıyor. En yoğun durak ise 85 bin kişiyle Zincirlikuyu.