DÜNYA
Giriş Tarihi : 03-10-2019 17:17   Güncelleme : 03-10-2019 17:17

"Amerika Türkiye'den rahatsız"

ABD'li yetkililer Türkiye'nin son dönemde hamle hazırlığı içerisinde olduğuna dair açıklamalar yaparken bu durumun Washington'da rahatsızlık yarattığı ortaya çıktı.

Dünyanın en çok okunan gazetelerinden Wall Street Journal, özel bir haber hazırlayarak Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye konusundaki açıklamalarının ABD’de rahatsızlık yarattığını iddia etti.

Gordon Lubold ve Nancy Youssef imzalı haberde, “ABD’li yetkililer Türkiye’nin Suriye’ye müdahalesinden endişeli” başlığı kullanılması dikkat çekti.

Haberde, Türkiye’nin Suriye konusundaki açıklamalarının Trump yönetiminde bazı endişelere yol açtığı ifade edilirken, bölgedeki PKK uzantılarıyla bir çatışma yaşanması durumunda ABD askerinin Suriye’den çekilmesi anlamına geleceği bildirildi.

Terör örgütü PKK/YPG/PYD, Suriye krizinin başından beri ABD ile Türkiye arasında ciddi bir gerilime sebep olmuş fakat geçen haftalarda gündeme gelen güvenli bölgede ABD’li ve Türk askerler ortak devriye gezmeye başlamıştı.

Wall Street Journal’ın haberinde, “ABD’li yetkililer Türkiye’nin Suriye’nin kuzeydoğusuna daha fazla asker göndereceğine dair kanıtların arttığını bu hafta dedi. Bu tür bir hamle bölgedeki Amerikan güçlerini riske atar” ifadesi kullanıldı. Gazeteye konuşan ABD’li bir yetkili, “Bu kusursuz fırtına, gerçekten çok çirkin. Ayrılmaktan başka bir yol kalmayabilir” ifadelerini kullandı.

TÜRKİYE: "ÇOK YAVAŞ İLERLİYOR"

Konuyla ilgili olarak bir açıklama yapan Türk yetkili, “Suriye’nin kuzeydoğusunda mülteciler için oluşturulacak güvenli bölge çabaları çok yavaş ilerliyor. Amerikalıların tekrar zaman kazanmaya çalışmasından endişe ediyoruz” ifadesini kullandı.