GÜNDEM
Giriş Tarihi : 03-10-2019 16:55   Güncelleme : 03-10-2019 16:55

YÖK’ten tepki çeken karar!

YÖK tarafından değiştirilen yönetmeliğe göre artık tezsiz yüksek lisans derecesine sahip adaylar da öğretim üyesi olabilmesinin yolunu açılması tepki çekti.

YÖK’ten tepki çeken karar!

Resmi Gazete’de bugün yayımlanan, Yükseköğretim Kurulu'nca (YÖK) yapılan yeni düzenlemede, tezsiz yüksek lisans mezunlarının da öğretim görevlisi olabileceği ifade edilmesi tepkilere neden oldu.

Üniversitelerde öğretim görevlisi kadrosuna başvurmak için en az tezli yüksek lisans derecesine sahip olmak veya lisans ve yüksek lisans derecesini birlikte veren programlardan mezun olmak şartı aranıyordu.

“BİZ BOŞUNA MI OKUDUK”

Değişen yönetmeliğe göre artık tezsiz yüksek lisans derecesine sahip adaylar da öğretim üyesi olabilecek. YÖK’ün bu kararına, öğretim görevlisi olabilmek için tezli yüksek lisans yapan akademisyenler sosyal medyada “biz boşuna mı Yüksek Lisans tezi hazırladık”, “biz boşuna mı okuduk” diye tepki gösterdi.

Resmi Gazete’de yayımlanan yönetmeliğin ilgili kısmı şöyle:

"Aynı Yönetmeliğe aşağıdaki geçici madde eklenmiştir. 14/3/2016 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarına kayıtlı olup 9/11/2018 tarihinden önce tezsiz yüksek lisans programlarından mezun olanların, meslek yüksekokullarının en az tezli yüksek lisans mezunu olmak şartı aranan öğretim görevlisi kadrolarına başvurularında, bu Yönetmeliğin 7.nci maddesinin üçüncü ve dördüncü fıkra hükümleri uygulanmaz. "