DÜNYA
Giriş Tarihi : 01-10-2019 12:37   Güncelleme : 01-10-2019 12:37

Dünyada Yaşanmış En Kanlı İhtilaller

Dünyada yaşanmış 5 kanlı ihtilal hangisi diye merak ediyorsanız eğer içeriğimizi okumaya devam ediniz.

Dünyada Yaşanmış En Kanlı İhtilaller

Dünyada Yaşanmış En Kanlı 5 İhtilal

Değerli okuyucularımız tüylerimizi diken diken eden kanlı devrimleri sizler için derledim. 18 yüzyılda ortaya çıkan devrim hareketleri bir çok insanın yaşamını yitirmesine neden olmuştur. Tarihin gidişatını değiştiren en kanlı ihtilaller hangisi diye merak ediyorsanız işte listemiz;

1) İngiliz İhtilali

İngiliz ihtilali konusu detaylarına bakacak olursak Cumhuriyet yanlıları ve kraliyet yanlıları arasında gerçekleşen bu kanlı devrim l Charles’in yıkılmasıyla sonuçlanmıştır. İngiliz kraliyeti yıkılmış, yerine Cumhuriyetçiler hakimiyet sağlamıştır. İrlanda, İskoçya ve Galler’in de katıldığı bir yönetim hakimiyet sistemi oluşturulmuştur.

2) Amerika Devrimi

Amerika devrimi İngilizler için çıkartılmış bir isyanla başlamış daha sonra Fransa’nın de desteğiyle Büyük Britanya İmparatorluğuna karşı verilmiş olan bağımsızlık savaşıdır. Sebebi ise eskiden Fransa sömürgesi olan kolonilerin,  Büyük Britanya tarafından ağırlaştırılmış vergileri kabullenmek istemeyişiyle başlamıştır. Yaklaşık 13 koloninin birleşerek başlattığı bu ihtilal Paris antlaşması ile sonuçlanmıştır. Fransa istediğini eşde etmiştir.

3) Fransız İhtilali

Fransız ihtilali ise 1789 yılında başlayan ve en kanlı ihtilallerden birisidir. Monarşiye karşı halkın tepkisi olarak başlamıştır. Tüm Avrupa’yı saran bu akım sonucunda monarşi yıkılarak yerini Cumhuriyet sistemine bırakmıştır. Ekonomi ve kilise baskısı halkı ihtilale zorlayan en büyük etkendir.

4) Rus Devrimi

Birinci dünya savaşı akabinde zor zamanlar geçiren Çalık Rusya Komünizm ile başa çıkamamış Lenin önderliğinde yapılan Rus ihtilalinde Çarlık Rusya yıkılmıştır. Yerine komünist hükümet geçmiştir. Bolşevik ihtilali de denilen bu ihtilal daha sonrasında hala Çarlık yanlıları ve Bolşevik yönetimi ve yanlıları arasında 1990 yılına kadar devam etmiştir. Taki Sovyet Rejimi yıkılana kadar.  Bu çekişme sürmüştür. Rusya bu süreçte de binlerce insan katletmiştir.

5) Alman Devrimi

Alman devrimi ise Birini Dünya Savaşında yenik çıkan Almanya için halk rejimin değişmesi gerektiğini düşünen taraflar tarafından gerçekleştirilmiştir. Amaç ise Almanya Halkı mevcut rejimin değişmesi ve yerine ise Cumhuriyet yönetiminin hakim olmasını istiyordu. Bu sırada da Rusyadan etkilenen Almanlar ise komünist bir yönetim kurma fikri de ortaya çıkınca iç çatışmalar meydana gelmeye başlamıştır. 9 Ay süren bu çatışmalar ise Cumhuriyet yönetimi kazanmış. Almanya parlementer sisteme geçiş sağlamak için binlerce insanın ölümüne  sebebiyet vermiştir. Bu da kanlı devrimler arasında yerini almıştır.