SİYASET
Giriş Tarihi : 30-09-2019 23:55   Güncelleme : 30-09-2019 23:55

Darbe komisyonu üyelerinden rapor tartışması çıkışı!

TBMM Başkanı Mustafa Şentop’un “kadük oldu” şeklindeki ifadelerinden sonra “Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu Raporu”na ilişkin raporu hazırlayan isimler konuyla ilgili açıklamalar yapması dikkat çekti.

Darbe komisyonu üyelerinden rapor tartışması çıkışı!

TBMM’de kurulan 15 Temmuz Darbe Girişimini Araştırma Komisyonu’nun TBMM Başkanlığı’na teslim ettiği raporun TBMM Genel Kurulu’na taşınmamasıyla ilgili tartışma devam ediyor.

CHP’li Özgür Özel’in gündeme getirdiği rapora ilişkin TBMM Başkanı Mustafa Şentop, “İçtüzük hükümlerince tamamlanmış bir rapor yok, rapor dönem içinde tamamlanmadığı için kadük oldu” değerlendirmesini yapmıştı.

Halk TV’de yayınlanan Yavuz Oğhan’dan Bidebunuizle programında konu taraflarıyla tartışıldı. Programa zamanın AK Partili Darbe Komisyonu Başkanvekili Selçuk Özdağ ile zamanın CHP’li komisyon üyesi Aytun Çıray ve hukukçu Turgut kazan katıldı.

“KADÜK DİYEMEZSİNİZ, SORUMLULUK BİZE AİT DİYECEKSİNİZ”

İhracının istenmesinin ardından AKP’den istifa eden Özdağ, Şentop’a “Biz işimizi yaptık, ‘rapor yok’ derseniz ben itiraz ederim. ‘Kadük kaldı’ diyemezsiniz, ‘Biz göndermedik, sorumluluk bize aittir’ diyeceksiniz” yorumunda bulundu:

“Ben o komisyonda çok çalıştım. Eksikleri olabilir ama gayret sarf ettik. CHP’li, HDP’li, MHP’li üyeler, MİT Müsteşarı, Genel Kurmay Başkanı, Başbakan gelsin talebinde bulundu. Gelmeme hakları var mı var. Bu komisyon şöyledir, davet edersiniz gelirler ya da gelmezler, yazılı sorular gönderirsiniz cevap verirler ya da vermezler.

Neden gelmemiş olabilirler? Cumhurbaşkanı gidin dese de gelmezler miydi?

Ben bunu bilemem. Biz raporun basılmasının gereğini tüm yetkililere söyledik. Bu raporun genel kurula gelmesi gerektiğini söyledik. O rapor yok diyerek bizlere ithamda bulunmayacaksınız. Rapor teslim alınmış bütün tutanaklar var. ‘Biz basmadık biz göndermedik, sorumluluk da bize aittir’ diyeceksiniz toplum da buna göre sizinle ilgili değerlendirmelerini yapacak”

“SİGARA KOMİSYONU BİLE UZATILIYOR DARBE KOMİSYONU UZATILMADI”

İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Aytun Çıray ise “Komisyon 3 ay çalıştı… Sigarayı bırakma komisyonunun bile süresi uzatılırken bu komisyonun süresi uzatılmadı. Üstü örtülmek istenen bir şey mi vardı?” dedi:

“Bu milletin 252 şehit verdiği, anmaları bayramları kutlanan bir olay böyle geçiştirilemez. Komisyonun işi bitmediği için süresininin uzatılması gerekirlen AKP uzatmadı. Bu sırada Devlet Bahçeli’nin başlattığı referandum tartışmalarıyla komisyon tartışmaları ikinci plana atıldı. Sonrada fiilen sonlandırıldı.

Bu rapor 21. yüzyılın şartlarına uygun, güçlendirilmiş bir parlamenter sistemin olduğu bir meclise indirilmeli. Bu meclise indirilse bile sağlıklı bir sonuç çıkacağına inanmıyorum.”

“YARGI YARGI OLMAKTAN ÇIKMIŞTI, BU HADİSELER GÜN YÜZÜNE ÇIKARDI”

Hukukçu Turgut Kazan’ın ise darbe komisyonu raporu tartışmalarına ilişkin “ AKP en önemli kişileri saklamaya çalışıyor” iddiasını ortaya attı:

“Birincisi yargı yılının Beştepe’de açılması, Metin Feyzioğlu’nun üstlendiği yol ikincisi bu raporun kaybolması… Ben bunlara şaşırmadım. Zaten yargı yargı olmaktan çıkmıştı. Bu hadiseler bunu gün yüzüne çıkardı. FETÖ ve darbe girişimi olayında AKP en önemli kişileri saklamaya çalışıyor. Öyle anlaşılıyor ki en önemli kişiler kendi içinde…
Darbeyi planlayanların bir hükümeti, bakanları, başbakanı vardı. O isimleri büyük ihtimalle Cumhurbaşkanı biliyor…”