GÜNDEM
Giriş Tarihi : 30-09-2019 23:35   Güncelleme : 30-09-2019 23:35

Avcılar'da çürük kampüs rezaleti isyan ettirdi!

İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar kampüsündeki binalarda, 26 Eylül’de meydana gelen 5.8 büyüklüğündeki deprem sonrası ciddi hasarlar meydana geldi. Kolonların patladığı görülen binalarda eğitime devam edilmesi rezaletine öğrenciler ve uzmanlar sert tepkide bulundu.

Avcılar'da çürük kampüs rezaleti isyan ettirdi!

İstanbul Üniversitesi’nin Avcılar kampüsündeki okul yönetimi derin çatlaklar oluşan binalarda ders yapma kararı skandalına imza attı. Üniversitenin o kampüsü için uzmanlar da yetkililere çaprı yaptı.

Tarafsız Haber Ajansı’na konuşan Jeofizik Yüksek Mühendisi Prof. Dr. Övgün Ahmet Ercan, “Üniversite için yanlış bir yer seçildi. Depremden birinci derecede etkilenen bir bölge ve yapılar da çok kötü yapıldı” daikkat çeken ifadeleri kullandı.

ÜNİVERSİTENİN YERİ DEĞİŞTİRİLMELİ

Kampüsteki binaların 99 depreminden de çok etkilendiğini hatırlatan Ercan, “O bölgede toprağın altı ıslaktır dolayısıyla beton, sünger gibidir. Gözenekli olduğu için içindeki donatılar çürür. Yapı, deprem sırasında esnemek ister. Bu esnekliği içindeki donanım sağlar. Ama donanım paslanarak erimişse eğer o yapı deprem sırasında kırılır ve göçer. Şu an çok büyük tehlike altında. Son depremle birlikte kolonlarda patlamalar gerçekleşmiş. 99 depreminde zaten haşata dönmüştü o yapılar. Sözde onarıldı. Ama onarım da sanırım kötü yapıldı. Zaten onarılamaz o yapı. O yapının tamamen yıkılıp, öğrencilerin taşınması gerekiyor. Üniversitenin yeri değiştirilmeli. Bir üniversitenin güvenli yerde, güvenli bir binada olması gerekiyor” diye konuştu.

İBB BAŞKANI’NIN, İSTANBUL VALİSİ’NİN HATTA CUMHURBAŞKANI’NIN KONUSU

Ercan, yetkililere de seslenerek, “Rektörlüğün idari olarak değil de bilimsel olarak karar alması gerekiyor. Bunun için de bilimsel kuruluşların önerileri doğrultusunda hareket etmesi gerekiyor. Bu konu İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nın, İstanbul Valisi’nin hatta Cumhurbaşkanı’nın konusu içine girer. Çünkü bir üniversite şu anda tehlike çanları çalıyor” dedi.

5 KATLI VETERİNERLİK FAKÜLTESİNİN 2 KATI KAÇAK

Üniversite Öğretim Üyeleri Derneği Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yeşildere de, “99’daki depremde binalar çok büyük hasar görmüştü. Aynı zamanda ben İstanbul Meslek Odaları Koordinasyon Kurulu Başkanıydım. O dönem biz Mimar Mühendis Odaları’ndan, Jeofizik Mühendisleri Odası’ndan, İnşaat Mühendisleri Odası’ndan, hem mühendislik hem veterinerlik fakültelerine girilmesinin sakıncalı olduğu ve binaların mutlaka yıkılması gerektiğine dair bir rapor aldık. Kolonlara kolumuz giriyordu, o kadar büyük hasar vardı. Demirler açığa çıkmıştı, pas içindeydi. 5 katlı veterinerlik fakültesinin iki katının da kaçak olduğunu öğrendik o dönem. Binaların yıkılıp, üç katlı depreme dayanıklı binalar yapılması konusunda yetkilileri uyardık” diye konuştu.

2.5 TRİLYONA BİNALARI GÜÇLENDİRDİLER

Yeşildere, dönemin üniversite yönetiminin ihmali olduğunu söyleyerek, “Dönemin rektörü Kemal Alemdaroğlu, dekanı Ahmet Altınel, dekan yardımcısı da Halil Özcan idi. Bunlar hep birlikte o zamanki parayla 2.5 trilyona binaları güçlendirdiler. Ama ilk aşamada deprem olduktan sonra bizi zorla soktular, binalara girmeyenler hakkında soruşturma açılacağını söylediler. Hakkımda bir sürü soruşturma açıldı. Ben 2003’te emekli olmak zorunda kaldım” dedi.

O BİNALARA GÜÇLENDİRME FALAN YAPMASINLAR

Yeşildere şunları dile getirdi: “Binaları o dönemin yöneticileri, güçlendirme adına birilerine peşkeş çekti. Ve gelinen nokta, bugün çok şiddetli olmamasına rağmen binaların hasar gördüğünü görüyoruz. Orada bir can kaybı olursa, o dönemin yöneticileri sorumludur. Ancak bu dönemin yöneticilerinin de mutlaka önlem almaları gerekir. Eğitim-öğretim yapılacaktır deyip, öğrencileri risk altına atmamak gerekir. O binalara güçlendirme falan yapmasınlar. Göl üstü olan o bölgede taban yapısı çok zayıf. Çapa, Cerrahpaşa da aynı durumda. Bakın deprem işaret ediyor, ‘Önlem alın almazsanız sonucu kötü olacak’ diyor. Bu binaların bir an önce terk edilmesi gerekir. Orası yeşil alan haline getirilip, deprem toplanma alanı olarak kullanılmalıdır”