SİYASET
Giriş Tarihi : 25-09-2019 22:53   Güncelleme : 25-09-2019 22:54

Ali Babacan parti kurarsa İmamoğlu'nu nasıl Cumhurbaşkanı yapacak?

Yabancı bir gazetede yayınlanan makale gündemi sarstı. Makalede, Ali Babacan'ın kuracağı partinin İBB Başkanı İmamoğlu'nun Cumhurbaşkanı olmasına yönelik katkısının dile getirilmesi dikkat çekti.

Ali Babacan parti kurarsa İmamoğlu'nu nasıl Cumhurbaşkanı yapacak?

İngiliz gazetesi Financial Times'ta yayınlanan Ali Babacan makalesi gündemi sarstı. Makaleye göre, Eski ekonomi bakanı Ali Babacan ile eski başbakan Ahmet Davutoğlu’nun yeni parti kurma girişimlerinin Türkiye siyasetinde yaratacağı olası denklemlerin masaya yatırıldı.

“Türkiye: Eski dostları, Recep Tayyip Erdoğan’ın saltanatını tehdit ediyor” başlıklı makalede, çok sayıda AKP’li kaynağın ve eski partililerin görüşlerine yer verilmesi dikkat çekti.

"SADIK GÖRÜNENLERİN TEK GEREKÇESİ İKTİDAR"

Analizde eski bir üst düzey AK Partili ismin, “Sadık olduğu düşünülen çok fazla isim var. Fakat onlar sadık değil. Orada bulunmalarının tek nedeni, Erdoğan’ın iktidarda olması. İktidarı kaybettiğinde çok yalnız olacak. Bunu idrak ettiğini sanmıyorum” demesi dikkat çekti.

"BABACAN YÜZDE 10 ALIRSA SANDIKTAN İMAMOĞLU ÇIKAR"

Gazete Duvar’ın aktarımına göre, AKP içinde hâlâ yetkili olduğu belirtilen bir isim ise “Eğer Babacan yüzde 10 oranında oy alırsa biz yüzde 35 alırız ve İmamoğlu cumhurbaşkanı olur” diye konuştu.

"DAVUTOĞLU SESSİZLİK YEMİNİNİ BOZDU"

Laura Pitel imzalı Financial Times analizi, Davutoğlu’nun Mayıs 2016’da başbakanlıktan ayrıldığı tarihteki “Kimse benim ağzımdan sayın Cumhurbaşkanımız aleyhine tek söz duymadı, duymayacak” sözlerini hatırlatarak başlıyor. Financial Times, ‘kitap kurdu, gözlüklü akademisyen’ diye nitelediği Davutoğlu’nun üç yıl sonra bu sessizliği bozduğunu belirtiyor; şimdi Davutoğlu ile Babacan’ın, AKP içinden çıkan iki farklı fraksiyonla Erdoğan’a meydan okumak için yıl sonundan önce kendi partilerini kuracağı vurgulanıyor.

NEDEN YENİ PARTİ KURACAKLAR?

Her iki kamptan gazeteye konuşan isimler, kendilerini harekete geçiren gelişmeleri, “Erdoğan’ın muhaliflerine karşı giderek artan baskıcı taktikleri, sert milliyetçi söylemi, ekonomideki kötü yönetim, hukukun üstünlüğünün umursanmaması ve Erdoğan’ın kendisine rota değişikliği yapma telkininde bulunanları dinlemeyi açıkça istememesi” olarak sıralıyor.

"ŞİMDİ BİR ŞEY YAPMAZSAK PİŞMAN OLURUZ"

Üst düzey bir eski AKP'li, bu eleştirileri dile getirdikleri dönem için “[Erdoğan’ın] mesajı anlayacağını zannettik. Ama her zaman bahaneler vardı… Eğer şimdi bir şey yapmazsak, gelecekte pişman olacağız” dedi.

"KIRILMANIN ETKİSİ SADECE SEMBOLİK KALMAYABİLİR"

Financial Times, “Söz konusu ayrışma sadece AKP saflarında temsil ettiği benzeri görülmemiş kırılma olarak değil, aynı zamanda Erdoğan’ın ulusal siyasi sahnedeki 17 yıllık hâkimiyetine verebileceği potansiyel zarar nedeniyle de önemli” yorumunu yaparken, şöyle devam etti:

“Seçmenlerin Erdoğan yanlısı ve karşıtı olarak kabaca eşit iki bloka bölündüğü bir ülkede, mart ayındaki yerel seçimlerde yüzde 52.6 oranında oy alan AKP ittifakından küçük bir oranı bile koparmak, siyasi manzarayı radikal biçimde değiştirebilir.”

"HER BİR OY DEĞİŞİKLİĞE YOL AÇABİLİR"

Haberde, ANAR araştırma şirketinde 15 yıldır sürdürdüğü müdürlük görevini eylül başında bırakan İbrahim Uslu’nun da şu yorumunu yer verildi:

“Toplayabilecekleri her bir oy, iktidar dengesini değiştirebilir. Bu nedenle, bu yeni partiler Türkiye siyasetindeki en önemli dinamik.”

"PARTİ İÇİ GERİLİM NEREDEYSE 10 YIL ÖNCE BAŞLADI"

Haberde, ismi verilmeyen eski bakanların verdiği bilgiye dayanarak AK Parti içindeki gerilimin yaklaşık 10 yıl önce başladığı öne sürülüyor:

“İktidar partisinin üst kademelerindeki hoşnutsuzluğun uzun bir geçmişi var. Eski bakanlar, dönemin başbakanının kendilerine dinlemeye isteksiz olduğunun ve eleştiriye düşmanca yaklaştığının işaretlerinin neredeyse 10 yıl önceden beri mevcut olduğunu söylüyor. Onlara göre bu eğilim, Erdoğan liderliğini tehdit eden -2013’te ülkeyi saran kitlesel protestolar, aynı yıl açılan yolsuzluk soruşturması ve Temmuz 2016’daki şiddetli darbe girişimi gibi- bir dizi meydan okumayla karşılaştıkça arttı.”