GÜNDEM
Giriş Tarihi : 29-06-2019 12:49   Güncelleme : 29-06-2019 12:49

Kuş sürüsüne çarpan THY uçağı İstanbul Havalimanı'na geri döndü

Türk Hava Yolları'nın İstanbul Yeni Havalimanından kalkmış olan Antalya uçağı, uçağa kuş sürüsü çarpması sonrası geri döndü.

Kuş sürüsüne çarpan THY uçağı İstanbul Havalimanı'na geri döndü

İnşaatı sırasında çevrec gruplar başta olmak üzere birçok kişinin kuş sürülerinin göç güzergahı olan bölgede olması sebebiyle eleştirilere hedef olan 3. Havalımanı'nda korkulan gerçek oldu. Gazeteci ve sunucu İsmail Küçükkaya sosyal medya hesabı aracılığıyla yaptığı paylaşımda kendisinin de içinde seyahat ettiği Türk Hava Yolları'na (THY) ait İstanbul Yeni Havalimanı’ndan kalkış yapan Antalya uçağı, havada kuş sürüsüne çarpıştığını duyurdu.

Uçak kokpit camı bölgesinde meydana gelen çatlaklar nedeniyle İstanbul Yeni Havalimanı’na geri dönerek iniş yaptı.

KUŞLARIN GÖÇ YOLUNA YAPILDI

Çevre uzmanları, havalimanı inşaatı başlamadan kuşların göç güzergahında yer aldığını belirtmişti, “dünyanın en yoğun göç yollarından birisi olan İstanbul üzerinden göç eden neredeyse tüm kuşlar için küresel kıyım anlamına geliyor” demişti.

3. havalimanı projesi ihalesini alanlar firmalardan biri olan Limak Holding ise sinyaller yoluyla kuşların göç rotalarını değiştirileceğini ve kuşları farklı alanlara yönlendireceklerinin bilgisini vermişti