EKONOMİ
Giriş Tarihi : 28-06-2019 12:44   Güncelleme : 28-06-2019 13:07

Yumurta fiyatlarındaki düşüş vatandaşı sevindirdi

Fiyatları oldukça düşen yumurta vatandaşın adeta sofralarındaki ilk tercihi haline geldi, 40 kuruşlar seviyesindeki yumurtanın düşüşüne sebep olan en büyük neden Irak pazarının kapanması olarak gösterildi

Yumurta fiyatlarındaki düşüş vatandaşı sevindirdi

Yumurta fiyatlarındaki düşüş vatandaşı mutlu etti. Yaz aylarında sıcakların da yükselmesi neticesiyle azalan tüketim iç pazarda fiyatların dibe vurmasıyla hızlanırken yumurta üreticileri ise yumurta fiyatlarının yükselmemesi için yem fiyatlarında indirime gidilmesini talep ediyor. Yıllarca kolestrole sebep olup olmadığı tartışma konusu olan yumurta şimdilerde adeta altın günlerini yaşıyor.

Kolisi  sadece 5 liraya kadar inan yumurta bu ara vatandaşın da vazgeçilmezi haline geldi. 40-45 kuruş bandından alıcı bulmaya başlayan yumurtanın, çarşıda pazarda kolilerle alındığı gözlemleniyor.

 

İHRACATIN YÜZDE 70'İ IRAK'A YAPILIYORDU


Vatandaşın çok sıklıkla tükettiği besin madderinden biri olan yumurtanın ucuzlamasında ise en önemli neden Türkiye'nin yumurta ihracatında yüzde 70'lik payıyla en büyük oyuncu durumundaki Irak'ın ithalatı durdurması olarak gösteriliyor. Irak cephesinde ise Türkiye'nin tersi bir durum yaşanıyor. Irak'ta ise uygulanan ithalat yasağına bağlı sebepler yumurta fiyatları Türk lirası cinsinde hesaplandığında ortalama 1 lira seviyesine yükselirken, Türkiye'nin ihracatının yüzde 70'inin sağlandığı Irak pazarının kapanması sonrasında yumurta sektöründe alternatif ihracat pazarlarına arayışlar başladı.

Vatandaş yaşanan düşüşten oldukça memnun iken üreticinin pazar arayışının ne kadar daha süreceği ise merak konusu haline geldi. Yapısı sekliyle kısa sürede bozulabilen bir gıda maddesi olan yumurtanın üreticilerinin elini kolunu bağlaması da durumu oldukça zorlaştırıyor.