Düşünebilen bir toplumu nasıl inşaa edebiliriz?
İsa İlyasoğlu

Düşünebilen bir toplumu nasıl inşaa edebiliriz?

Bu içerik 665 kez okundu.

Daha önceki yazımızda "Özgür Düsünce ve Türkiye‘deki seçmen profilini" özgür düşünce açısından analiz etmiştik. Yani bir durum tespiti yapmıştık.

Soruyu anlamak soruyu çözmenin %50’sidir. O sebeple teşhisi doğru yapmak lazım ki, ona uygun tedavi uygulanabilsin.

10 üzerinden değerlendirme yaptığımızda Partilerimizin seçmenleri, başkalarının etkisi altına girmeden özgür düşünebilme, olayları irdeleyebilme, düşündüklerini dile getirebilme bakımından aşağıdaki notları alabilirler. 

%26 'lik CHP seçmeni 6,
%40 'lik AKP seçmeni 2,
%11 'luk MHP seçmeni 2,
%10 'luk IYI Parti seçmeni 3,5,
%10 'luk HDP seçmeni 1,
%2 'lik Saadet Partisi seçmeni 1,
%1 'lik BBP seçmeni 2.

Bu değerlendirme benim uzun süreli gözlemlerime dayanmaktadır.

Yani bu seçmenlerin aritmetik ağırlıklı ortalamasını alırsak, TÜRK insanının özgür düşünebilme ve karar alabilme yeteneğinin ortalamasını çıkartabiliriz. Ortalamayla Y dersek;
Y= (26x6 + 40x2 + 11x2 + 10x4 + 10x1 + 2x1 +1x2 )/100  =307/100
Y = 3,07 
Yani Türkiye’deki insanlarımızı özgür düsünce açısından ortalamaya vurursak 10 üzerinden 3,07 alabileceği aşikardır. 

Tabiki her Parti seçmeninde çok az da olsa özgür düşünebilen 10 üzerinden 8-9 alabilecek secmenlerde vardır. Ama bizi ilgilendiren ortalamadir.

Özgür düşünemeyen insanların pek nitelikli olduğunu da söylemeyiz. Yani özgür düşünebilme ile insanların nitelikleri arasında bir korrelasyon, yani doğru orantı vardır.

Şimdi bu profile baktığımızda 10 üzerinden 3,07 alabilen bir toplumu medya, ağız propagandası, sansür, baskı, tehditler, muhtarlar toplantısı, makarna ve kömür ile kandırmak gayet mümkündür. 

Erdoğan ve AKP’nin de yapmış olduğu şey zaten budur.

Buna ben "Kontrollü ve Uzaktan Kumandalı Demokrasi" diyorum.

Ülkemiz için daha vahim olanı da, 10 üzerinden 2 alabilen bir niteliksiz çoğunluğun yapmış olduğu seçimle ülkenin kaderini tayin etmesidir. 

Bu tür toplumların bir "bataklığa batmış kamyon" gibi debelenip durmaktan  başka çareleri kalmaz. 

Sorunları hep dış güçlerde ve başkalarında arayarak, zaman zamanda kandırıldıklarını iddia ederek kendilerini hatasız sanırlar.

Peki ne yapmak gerekir?

Yapılması gereken, nitelikli, eğitimli, özgür düşünebilen, ideolojik bakmayan, objektif düşünebilen, kendilerini uluslararası alanda iyi yetiştirmiş aydın insanlarımızı devreye sokmaktır. 

Bu insanlarımıza "TOPLUMSAL BEYIN TAKIMI" diyebiliriz.

Yani TOPLUMSAL BEYIN TAKIMI üyeleri, toplumun diğer kesimini bıkmadan ve usanmadan inat ve kararlılıkla aydınlatmalı, onların bilgilendirilmesini sağlamalıdır. 

Bu vazifeyi, "TOPLUMSAL BEYIN TAKIMI ÜYELERI" üzerlerine bir vatani görev, bir yurttaşlık görevi edilmelidir. 

Bu "Vatani Görev" ise, "Toplumumuzun Toplam Kalitesini" her açıdan artırmak, yani Türkiye'de bir "DÜSÜNCE DEVRIMINI" veya "DÜSÜNCE RÖNESANSINI" gerçekleştirmek olmalidir.

Avrupa ve ABD gelişmelerini her alandaki "RÖNESANS ve REFORMLAR" ile gerçekleştirmiş, Japonya, Kore gibi Ülkelerde sonradan bu "Reform ve Rönesansları" alıp, kendi ülkelerinde uygulamışlardır.

ALMANYA ve JAPONYA’nın 2. Dünya Savaşı'nda yerle bir olmalarına ve Trilyonlarca dolar savaş tazminatları ödemelerine rağmen, kendilerini çok kısa zamanda toparlayarak Dünya’nin yine ilk 3. ve 4. siralarına yerleşmesi tesadüf değil, yetiştirmiş oldukları yüksek nitelikteki özgür düşünebilen insanları sayesindedir. 

Almanya’nin 80 Milyon nüfusla 1,5 Trilyon dolar ihracat yaparak "Dünya Ihracat Şampiyonu" olması, her yil "300 Milyar dolar ihracat fazlası" vermesi, sahip olduğu çok yüksek insan kalitesi, özgür düşünebilen bireyleri, özgürlükleri, demokrasisi, çok düzgün bir hukuk sistemi, adaletli bir vergi sistemi, dürüst ve hakkaniyetli devlet idaresi, güvenilir ve dürüst ticaret yapısı sayesindedir. 

Japonya ve Avrupa'nın diğer gelişmiş devletlerinde de yukarıda saydığımız hususlar benzer şekilde işlemektedir.

O zaman Ülkemizin ve Milletimizin refahı, yaşadığımız sıkıntılardan kurtulmak için, Millet olarak bizlerde bu tür "Gelişmiş Ülkeleri" örnek almak durumundayız. 

Çünkü bu gelişmiş toplumlar yılların deney ve tecrübeleriyle "Toplumun ve Devletin düzgün çalışabilmesi" için deneye deneye belirli bir sistem geliştirmişlerdir.

Almanya'da bir tabir vardır; "Tekerleği yeniden icat etmeye gerek yoktur"! 

Yani Türkiye‘nin beyin takımları, ideolojik bakmadan, karşısındaki kişileri din, dil, ırk bakımından ötekileştirmeden, önce karşısındaki kişileri anlayarak, onlara kendi düşüncelerini köşe yazıları, paneller, konferanslar, sosyal medya, gazete, Tv vs. gibi iletişim aracları ile bilgi ve tecrübelerini diğer insanlarımıza yılmadan ve usanmadan kırıcı olmadan, uygun dil ve cümleler ile anlatmalıdırlar.

Tabiki bunları yaparken de, karsimizdaki kişilerin anlatılan şeyleri objektifce anlamaya hazır olmaları lazımdır. 

Dinleyen kişilerin önyargılardan uzak, karşısındaki kişilerin düşüncelerini dinlemeye değer olduğunu hissetmeleri gerekir. 

Yani kısaca iyi bir iletişimin alt yapısı müsait olması lazimdır.

Herşeyden önce de Ülkede düşünce özgürlüğü olması, baskı ve korku rejiminin olmaması lazımdır.

Bilinmelidir ki gerekçesi ne olursa olsun bir Ülkede düşünce özgürlüğü yoksa, baskı ve korku rejimi varsa, o ülkeyi yönetenler kesinlikle o Millete düşmandır.

Bu tür diktatörler sadece kendi çıkarları ve menfaatleri için  o ülkenin başındadırlar. 

Onlar için "Halk sırtına binilmesi gereken kölelerden başka bir sey değildir." 

Ne bu tür diktatörlerin, ne de bu tür toplumların bırakın kalkınmayı, ayakta durmaları mümkün değildir. Bunun en belirgin örneklerini Irak, Suriye ve Libya gibi ülkelerde gördük.

Çare, özgür düşünebilen bilgili ve birikimli insanlarımızı mobilize ederek toplumumuzun aydınlanmasından geçmektedir.

Bir sonraki yazımızda ise çözüm ve çareleri daha detaylı olarak ele alacağız.

Sağlıkcakla kalınız.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İŞKUR işsizleri gizliyor
İŞKUR işsizleri gizliyor
Bedelli Askerlikte Çalışanlar ve Öğrenciler İçin Takvim Kolaylığı
Bedelli Askerlikte Çalışanlar ve Öğrenciler İçin Takvim Kolaylığı