MHP'de AKP gibi çifter maaş kervanına katılmıştı! Anayasa Mahkemesi MHP'ye dur dedi!

Anayasa Mahkemesi, MHP'de bazı kişilerin çift maaş almasına karşı çıktı.

MHP'de AKP gibi çifter maaş kervanına katılmıştı! Anayasa Mahkemesi MHP'ye dur dedi!
MHP'de AKP gibi çifter maaş kervanına katılmıştı! Anayasa Mahkemesi MHP'ye dur dedi! iyihaberim

Öğretim üyelerinin aynı zamanda Merkez Bankası Banka Meclisi üyesi olabilmesini öngören Cumhurbaşkanlığı Kararı, CHP'nin başvurusu üzerine 3'e karşı 12 oyla iptal edildi.  Anayasa'ya göre özellikle kanunla düzenlenmesi gereken konularda Cumhurbaşkanlığı Kararı çıkarılamayacağı vurgulanan Yüksek Mahkeme kararında, "Anayasa'da CBK'larla düzenleneceği özel olarak öngörülen konulara ilişkin olmayan kuralın Anayasa’nın 104. Maddesinin on yedinci fıkrasının üçüncü cümlesini ihlal ettiği anlaşılmaktadır" değerlendirmesini yaptı.

KAMU KURUMLARINDA...

Karara karşı oy kullanan üyeler Rıdvan Güleç, Selahaddin Menteş ve İrfan Fidan, ortak karşı oy gerekçelerinde Merkez Bankası'nın bir kamu kurumu olarak değerlendirilmesi gerektiğini savunarak, öğretim üyelerinin Yükseköğretim Kanunu'na göre kamu kurumlarında görevlendirilebileceğini dile getirdi.

Resmi Gazete'de 16 Mayıs'ta yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Kararı'ndan 3 gün sonra İstanbul Üniversitesi Öğretim Üyesi Elif Haykır Hobikoğlu Merkez Bankası Banka Meclisi'ne seçilmişti.

MHP ESKİ MİLLETVEKİLİNİN KIZI

Elif Haykır Hobikoğlu, Kırşehir MHP eski milletvekili Mustafa Haykır'ın kızı olması nedeniyle dikkat çekmişti. Atama kararı, "kişiye özel düzenleme" olarak eleştirilmiş, CHP de atamaya dayanak oluşturan CBK'nın iptali istemiyle Anayasa Mahkemesi'ne başvurmuştu. Kararın ardından Hobikoğlu, yeni bir düzenleme yapılana kadar veya üniversiteden istifa etmeden Merkez Bankası'nda görev alamayacak.

MHP AKP çift maaş kervan katılma Anayasa Mahkemesi dur dedi iptal etme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları