Erdoğan ile Bahçeli kararını verdi! Yeni seçim barajı herkese yarayacak gibi

2023'te yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçiminde barajın düşürülmesi kararı verildi.

Erdoğan ile Bahçeli kararını verdi! Yeni seçim barajı herkese yarayacak gibi
Erdoğan ile Bahçeli kararını verdi! Yeni seçim barajı herkese yarayacak gibi iyihaberim

2023 yılında gerçekleşecek olan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için  siyasi partilerin seçim barajı konusundaki bekleyişi devam ediyor. AKP, ilk olarak MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin gündeme getirdiği seçim kanunu ve siyasi partilere ilişkin mevzuatta değişiklik yapılması önerisinden sonra bu konudaki yol haritasını belirledi.

İKİNCİ BİR SEÇENEK...

Cumhur İttifakı daha önce seçim barajının yüzde 10'dan yüzde 7'ye düşmesi noktasında uzlaşıya varmış, ancak AK Parti kurmaylarının hazırladığı ve önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a sonra da MHP’nin bilgisine sunulan Siyasi Partiler ile seçim yasaları üzerindeki çalışmasında, ikinci bir seçenek koşuluna yer verildi. Çalışmalarına devam eden AK Parti ve MHP'nin, seçim barajının yüzden 10'dan kaça düşürüleceğine ilişkin rakam, son taslakta netleşti. AK Parti'nin MHP'ye sunduğu son taslağa göre yüzde 10 olan seçim barajı yüzde 5'e düşecek.

İTTİFAK ARAYIŞINDA OLAN PARTİLERİ İLGİLENDİRİYOR 

Seçim barajının yüzde 5'e inecek olması, oy oranı düşük olup Meclis'e girmek için ittifak arayışında olan partileri de yakından ilgilendiriyor. Özellikle CHP'den ayrılma planları yapan küçük partiler yeni bir ittifak arayışına yönelmişti. Barajın bu rakama düşmesiyle ittifak olmadan da siyasi partilerin Meclis'e rahatlıkla girmesi bekleniyor.

erdoğan bahçeli kararını verdi yeni seçim barajı herkes yarayacak gibi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları