AKP'nin önerisine MHP'den yeşil ışık

Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimlerine 2 yıl kala siyasi partilerde “seçim barajı” konusundaki tartışmalar devam ediyor.

AKP'nin önerisine MHP'den yeşil ışık
AKP'nin önerisine MHP'den yeşil ışık iyihaberim

Cumhuriyet gazetesinden Selda Güneysu'nun haberine göre, Cumhur İttifakı'nın seçim barajını yüzde 5'e çekmek istediği iddia edildi.

AKP İLE UZLAŞI

MHP ile AKP daha önce, “MHP’nin isteği üzerine”, seçim barajının “yüzde 7 olması” noktasında uzlaşıya varmıştı. Ancak AKP, Genel Başkan Yardımcısı Hayati Yazıcı başkanlığında hazırladığı ve önce Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın sonra da MHP’nin bilgisine sunulan Siyasi Partiler ile seçim yasaları üzerindeki çalışmasında, ikinci bir seçenek olarak “yüzde 5 seçim barajı” koşuluna da yer vermişti. Cumhuriyet’in edindiği bilgiye göre “her ne kadar başlangıçta MHP yüzde 7 seçim barajında ısrar etse de yüzde 5’lik barajın da parti içinde tartışılmaya başlandığı” vurgulanıyor. Üstelik MHP’nin, “bu kez ‘Seçim barajı yüzde 7 olsun” önerisinde ısrar etmeyeceğine, AKP ile uzlaşı yoluna gideceğine” işaret ediliyor. 

HEDEF MİLLET İTTİFAKI 

AKP, “seçim barajının yüzde 5’e düşürülmesiyle küçük partilerin parlamentoda temsil oranının artacağı, böylece ittifaklara dahil olmak istemeyip, kendi aday listeleriyle seçimlere katılabileceği” tezini ortaya koymuştu. Bu önerinin “MHP kanadında da kabul gördüğü” ileri sürülüyor. Cumhur İttifakı’nın böylece seçimlere gitmeden önce “hem muhalefet kanadından gelen ‘Seçim barajı yüzde 5 olsun’ önerisinin karşılanacağını hem de Saadet Partisi, Gelecek ve DEVA partileri ile DP’nin, Millet İttifakı’nda yer almayabileceği” hesaplanıyor. 

HAZİNE YARDIMINA DA BARAJ KOŞULU

AKP’nin hazırladığı yasa taslağında MHP’nin istediği partilerin hazineden yardım alabilme şartının yüzde 3’ten 5’e çıkarılması da yer alıyor. Yüzde 3 bandındaki partilerin “yüzde 5 barajını aşabilmek için daha çok çaba sarf edeceği ve bu nedenle de ittifak blokunun içinde yer almak istemeyeceğine” dikkat çekiliyor.

akp öneri mhp yeşil ışık seçim barajı
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları