Bilim insanlarından korkutan yeni koronavirüs türü! Köpeklerden geçiyor

Malezya’da yapılan bir araştırmada, ilk olarak 2017-2018 yılları arasında görülen ve köpeklerden insanlara geçtiği belirtilen bir virüs keşfedildi.

Bilim insanlarından korkutan yeni koronavirüs türü! Köpeklerden geçiyor
Bilim insanlarından korkutan yeni koronavirüs türü! Köpeklerden geçiyor iyihaberim

Euronews'in haberine göre, Malezya'nın Sarawak eyaletinde araştırmalar yapan bilim insanları 301 hastadan aldıkları burun-mukus örneklerini inceledi. Sonuçlara göre çoğunluğu 5 yaş altındaki küçük çocuklarda olmak üzere toplamda 8 kişide köpeklerde görülen korona virüs türüne rastlandı.

Virüsün genomik sıralaması incelendiğinde, kedi ve domuzlarda da benzerlerinin görüldüğü ancak daha çok köpeklerde bulunan CCoV-HuPn-2018 adlı yeni bir korona virüs türüne rastlandığı kaydedildi. Uzmanlar bu yeni virüsün hayvanlardan insanlara geçen yeni bir korona virüs türünün olduğunu ve insandan insana geçip geçmediğini belirlemek amacıyla daha fazla çalışma yapılması gerektiği belirtildi.

Araştırmayla ilgili sonuçlar 20 Mayıs tarihinde akademik tıp dergisi Clinical Infectious DiseasesJournal'da yayımlandı. Dergide yeni bulgularda kabul gören, hayvan korona virüslerinin halk sağlığını tehdit ettiği görüşü dikkati çekti.

YENİ VİRÜS TÜRÜ COVİD-19 GİBİ MUTASYON GEÇİRİYOR

Bu virüs türünün SARS-COV-2 olarak da bilinen ve son 1.5 sene boyunca tüm dünyada etkili olan Covid-19 türü gibi mutasyona uğrayan özellikler taşıdığı söylendi.

Bunun yanında 2000'li yılların başında sadece Uzak Doğu ülkelerinde etkili olan SARS-COV virüsüyle de benzerlikler görüldüğü görüldü.

COVİD-19 İLE BİRLİKTE 8'İNCİ KORONA VİRÜS TÜRÜ

Uzmanlar şu anda CCoV-HuPn-2018 adlı yeni korona virüs türünün insanları hasta edip etmediğini araştırıyor. Bunun yanında söz konusu virüsün hava yoluyla taşınmasının da mümkün olduğu belirtiliyor.

Bilim insanları bugüne kadar hayvanlardan bulaşan ve insanlarda hastalığa neden olduğu ispatlanan 7 farklı korona virüs türü keşfetmişti. Bunlardan en yaygın 3 tanesi SARS, MERS ve COVID-19 isimleriyle bilinen virüs türleri olarak biliniyor.

bilim insanları korkutan yeni koronavirüs tür köpek geçme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları