Biontech aşısı olanlara müjde! Seyahat edebilecekler

Biontech aşısı olanlar bazı ülkelere seyahat edebilecekleri müjdesi geldi.

Biontech aşısı olanlara müjde! Seyahat edebilecekler
Biontech aşısı olanlara müjde! Seyahat edebilecekler iyihaberim

Hürriyet'ten Ahmet Külahçı'nın haberine göre, yeni tip korona virüs salgını sürecinde tedbir amacıyla uygulanan seyahat kısıtlamaları, aşıların yapılmasıyla birlikte gevşetilmeye başlandı. Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, iki doz Pfizer/BioNTech aşısı yaptıranların Almanya'ya seyahat edebileceğini ilan etti.

Almanya Sağlık Bakanı Jens Spahn, korona virüsle mücadelede aşı yaptırma, mesafe, hijyen ve maske kurallarına uyulması tavsiyesinde bulundu.

"BIONTECH YAPTIRANLARA KARANTİNA ZORUNLU DEĞİL"

Spahn, "AB’de kullanım onayı almış bir aşı maddesiyle aşılanması tamamlanmış olanlar, test yaptırmak ve ayrıca karantinaya girmek zorunda değil. Yani bu, BioNTech ile aşılananlar için geçerlidir. Sinovac aşı maddesi bugüne dek henüz AB’de kullanım onayı almadı. En fazla 6 ay önce enfekte olduğunu bir PCR testiyle belgeleyebilenler için de aynı şekilde test yaptırma ve karantina zorunluluğu bulunmuyor.” diye konuştu.

"KARANTİNA GEREKİYOR"

Bakan Spahn, “Türkiye’de Çin aşısıyla aşılanan veya korona virüsle enfekte olup iyileşmiş kişiler, turist olarak Almanya’ya gelebilecek mi” sorusuna şöyle cevap verdi:

“Türkiye halihazırda, çok sayıda enfeksiyon vakası yaşanmaya devam ettiği için yüksek vaka bölgesi olarak geçiyor; yani her 100 bin kişide görülen yedi günlük ortalama vaka sayısı yüksek olan risk bölgeleri listesinde yer alıyor. Bu durum, Türkiye’den Almanya’ya girişler açısından direkt karantinaya girilmesi gerektiği ve bu karantinanın, en erken beşinci günde yapılan testin sonucunun negatif olması durumunda sonlandırılabileceği anlamına geliyor.

Bakan kendi tatil planlarıyla ilgili ise şunları söyledi:

“Geçen yıl olduğu gibi, yine Almanya’da tatil yapacağım. Ne zaman tekrar ‘alışık olduğumuz’ tatili yapabileceğimizi söylemek zor. Aşılama, pandemiden çıkış yolunu açıyor. Bu da beni umutlandırıyor. Fakat hâlâ hep birlikte dikkatli davranmaya devam etmemiz gerekiyor.”

biontech aşı olma müjde seyahat etme almanya
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları