Önce Atatürk'ü çıkarmışlardı şimdide Türkiye'yi her yerden çıkarıyorlar

Suudi Arabistan’ın Türkiye’ye ambargo uygulamaya devam ediyor.

Önce Atatürk'ü çıkarmışlardı şimdide Türkiye'yi her yerden çıkarıyorlar
Önce Atatürk'ü çıkarmışlardı şimdide Türkiye'yi her yerden çıkarıyorlar iyihaberim

İngiliz haber ajansı Reuters'in haberine göre; bazı Türk ihracatçılar, Suudi Arabistan'ın aylarca süren gayri resmi ablukasını aşmak için 'Made in Turkey' etiketlerini kaldırmaya başladı. Reuters'e konuşan kaynaklar; Suudi Arabistan'ın, Türk iş insanlarının yakın ülkelerdeki üretim, ihracatçıların gümrük belgelerini alıp, "Made in Turkey" ürün etiketlerini kaldırmalarına olanak tanıyarak malların krallığa, girmesine izin verdiğini dile getirdi.

RESMEN KABUL ETMEDİ

Haberde; resmi ticaret verilerine bakıldığında, yılın ilk iki ayında Türkiye'nin Suudi Arabistan'a ihracatının yıllık yüzde 93 düşüşle 38 milyon dolara düştüğünün görüldüğü söylendi. Türkiye İhracat Meclisi'ne göre, elektronik, hazır giyim, mücevher ve otomotiv ürünleri ihracatı bir önceki yıla göre yüzde 90'dan fazla azalma gösterdi.

Suudi Arabistan'a inşaat malzemeleri gönderen Türk ithalatçılarından biri Reuters'e, "Artık komisyoncuların Türk mallarını diğer limanlara götürdüğü ve belgeleri ücret karşılığında Çin veya Avrupa'dan geliyormuş gibi görünecek şekilde sahtecilik yaptığı bir karaborsa ortaya çıkıyor" diye konuştu.

Türkiye Giyim ve Konfeksiyon konseyi Başkanı Şeref Fayat, ihracatçıların ablukayı aşmak kumaşları başka bir yolla Bulgaristan veya Sırbistan'a göndermeyi düşündüklerini söyledi.

KISITLAMA POLİTİKALARI

Reuters'e konuşan üç iş insanı, büyük Türk şirketlerinin geçtiğimiz aylarda Suudi Arabistan'da net bir ilerleme olmadan krallıkla ticareti yeniden başlatmak için görüşmelerde bulunduğunu söyledi. İsminin açıklanmamasını talep eden bir diplomat, Suudi tüccarların malların gümrükte yığılması nedeniyle geçen yıl milyarlarca riyal kaybettiğini söyledi. Yetkililere şikayette bulundular ve sonunda "Türk ürünlerini, özellikle de daha iyi alternatifleri olmayanları almaya devam etmek için bir geri dönüş buldular" dedi.

BOYKOT İLK KEZ GÜNDEME GETİRİLDİ

Bu hafta Ankara, Cenevre'de düzenlenen ve Suudi Arabistan'ın "Türkiye'yi ilgilendiren kısıtlayıcı politika ve uygulamaların" iki günlük gündemde olduğu Dünya Ticaret Örgütü Mal Konseyi toplantısında boykotu ilk kez gündeme getirdi.

Bu bir anlaşmaya yol açabilir. Riyad medya ofisi abluka hakkında yorum yapmadı. Dışişleri bakanı, Kasım ayında (ticaret dramatik bir şekilde düşmeye başlamadan önce) bir röportajda, hiçbir verinin bir boykota işaret etmediğini söyledi.

DTÖ'YE TAŞINACAK İDDİASI

Üst düzey Suudi işadamlarının boykot desteği Türk ticaret gruplarından şikâyetlere neden oldu, ancak Türkiye hükümetinden sessiz bir yanıt geldi.

Londra merkezli haber portalı Middle East Eye adlı siteye konuşan üst düzey bir Türk yetkili de “Durumları düzeltmek için tekrarlanan girişimlerimiz hiçbir yere varmadı. Bu yüzden süreci DTÖ'ye taşımaya karar verdik" dedi.

Ankara ve Riyad, son aylarda, özellikle 2018'de gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın Suudi Arabistan'ın İstanbul konsolosluğunda öldürülmesinden sonra, on yıllık gerilimin ardından bazı diplomatik hasarları onarmaya çalışıyor.

 

suudi arabistan atatürk çıkarma türkiye ambargo
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları