Ayasofya imamı AKP'yi böldü. Saraydan da tepki geldi

Ayasofya’nın “baş imamı” Mehmet Boynukalın’ın söylemlerine AKP’den tepki geldi.

Ayasofya imamı AKP'yi böldü. Saraydan da tepki geldi
Ayasofya imamı AKP'yi böldü. Saraydan da tepki geldi iyihaberim

Odatv’nin haberine göre, Cumhuriyet'e ve laikliğe karşı söylemlerde bulunanlar arasında başı çeken isimlerden biri haline gelen ve AKP içinde bile tartışmalara neden olan Ayasofya “baş imamı” Mehmet Boynukalın’a AKP’den tepki geldi.

Fakat bu tepkiye AKP'ye yakın isimlerden itiraz edildi. Boynukalın'a destek verenler ve troller ise Twitter gündeminin 1. sırasına #hepimizboynukalınız etiketini yerleştirdi.

Boynukalın bir süredir İstanbul Sözleşmesi ve AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin ile girdiği polemiklerle sık sık gündeme geliyordu.

Boynukalın, 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde Twitter hesabından tartışma yaratan açıklamalar yapmıştı.

Medyanın kadın cinayetlerindeki tutumunu hedef alan Boynukalın, “Kadının erkeğe düşman edilmeye çalışıldığını” savunmuştu.

AKP Grup Başkanvekili Özlem Zengin de katıldığı programda Boynukalın’ı eleştirerek “Bence herkes kendi işini yapmalı diye düşünüyorum” diye ifade etmişti.

Bu tartışmaların ardından gündemden düşmeyen Mehmet Boynukalın’a AKP’den karşı bir ses geldi.

AKP Grup Başkanvekili Bülent Turan, Boynukalın’ı etiketleyerek paylaşım yaparak, “Sn @M_Boynukalin Ayasofya'nın açılışı gibi tarihi bir meydan okumayı gölgede bırakacak bir tavırla sürekli polemiklerin içinde olmanız Ayasofya için bedel ödeyen herkesi üzmekte! Bir siyasi değil, kardeşiniz olarak bu mecrada/usulle olmanızın kimseye faydası olmadığı kanaatindeyim” ifadelerini paylaştı.

AKP’li Turan’a Boynukalın’ın takipçileri ise “Bir kardeşi olarak arayıp da söyleyebilirdiniz düşüncenizi burası da bunu dile getirebileceğiniz bir mecra değil bence” diye yazdı.

İşte o paylaşımlardan bazıları:

SARAYDAN DA TEPKİ GELDİ

Öte yandan Bülent Turan’a bir destek de Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut’tan geldi.

Bulut, Turan’ın paylaşımını alıntılayarak, “Sayın Turan çok kibar ifade etmiş! Herkes işini yapsın!! Ciddi bir üzüntü içindeyiz” ifadelerine yer verdi.

AKP Kurucular Kurulu Üyesi ve İstanbul Milletvekili Belma Satır da Bülent Turan’a destek vererek paylaşım yaptı.

Satır paylaşımında, “Ayasofya Camii her açıdan tarihimizle muhteşem bir buluşmadır. Ayasofya Camii imamı ise Diyanet İşleri Başkanlığımızın memurudur. Görev, yetki ve sorumluluğu vardır. Toplumu birleştirmek, huzur güven aşılamak en önemli görevi olmalıdır. Özenli olması beklenir” ifadelerini kullandı.

SELMAN ÖĞÜT SAVUNDU

"Pelikan" adlı gruba yakınlığıyla bilinen Selman Öğüt ise AKP'den yükselen bu tepkiye karşı durdu.

Öğüt, Bülent Turan'ın paylaşımlarına karşı, “Athena Gökhan Ekrem İ. nu ikinci Atatürk ilan edecek kadar siyasetin sınırlarını zorlarken kendi kesiminden almadığı tepkiyi ilahiyat profesörü olan Mehmet Boynukalın ayetler üzerinden gündemi yorumladığı için bazı dostlarımızdan alıyor. Bu bir özgüven problemidir!” dedi.

Bununla da yetinmeyen Öğüt, "İlahiyat profesörünün ayet üzerinden konuşması kadar doğal bir şey yok. Ali Erbaş hocaya da Lut Kavmi ile ilgili ayetleri okuduğu için dava açıldı bu ülkede. Bence bu ülkede herkes din alimlerinin ayetler üzerinden makul konuşmalar yapmasına alışmalı" ifadelerini paylaştı.

ESKİ BAŞBAKAN DANIŞMANI DA TEPKİ GÖSTERDİ

Eski Başbakan Başdanışmanı Abdülkadir Özkan da Boynukalın’a tepki gösteren isimler arasına katıldı.

Sosyal medya hesabından Boynukalın’ın Dolar’ın yükselmesiyle ilgili Kuran’dan bir ayet paylaşmasına tepki gösteren Özkan, “Gençler neden ‘deist’ oluyor diye merak edenler varsa, bu üsluba baksın! Müslümanlık, artan dolar kuruna Kur'an'dan referans aramak değildir. Bu tarzınız insanları dinden soğutuyor, yapmayın artık bunu!” diye yazdı.

 

 

ayasofya imam mehmet boynukalın akp bölme saray tepki
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları