Dünyaca ünlü gazeteden ilginç Berat Albayrak açıklaması

İngiliz ekonomi gazetesi The Economist'ten ilginç açıklama geldi.

Dünyaca ünlü gazeteden ilginç Berat Albayrak açıklaması
Dünyaca ünlü gazeteden ilginç Berat Albayrak açıklaması iyihaberim

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın kararıyla dün akşam saatlerinde Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal aniden görevden aldı. İngiliz ekonomi gazetesi The Economist, Ağbal'ın istifasını günler öncesinde yazması ise gündeme bomba gibi düştü. Gazete Berat Albayrak ile ilgili de dikkat çeken iddialarda bulundu.

ECONOMİST GÜNLER ÖNCESİNDE DUYURDU

BBC Türkçe’nin aktardığına göre Economist, “Ağbal üç yıldan az sürede yüzde 5’e çekmek istediğini söylediği enflasyonu boğmak için para politikasını sıkı tutacağını söylüyor” ifadelerine yer vererek, Ağbal’ın bu politikayı, hatta görevini sürdürüp sürdüremeyeceğinin belirsiz olduğunu vurgulaması gözlerden kaçmadı.

ERDOĞAN KARIŞMAYACAĞINA SÖZ VERDİ

The Economist'te yer alan haberin devamında şu ifadeler yer aldı:

“Ağbal göreve geldiğinde, işine karışmayacağına söz veren Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şu ana kadar bu sözünü tuttu. Ancak Merkez Bankası’nın geleceği Cumhurbaşkanının merhametine kalmış.
Türkiye’nin 2023’e dek genel seçime gitmesi gerekmiyor. Ancak olası erken seçim dedikoduları var. Bu dedikodular arttıkça, Ağbal üzerindeki parasal disiplini, ekonomik büyümeyle değiştirme baskısı daha da artacak.

Erdoğan şimdiden son faiz artışlarından rahatsızlığını dile getirdi. Cumhurbaşkanı iki yıldan kısa süre içinde, Ağbal’ın iki selefini görevden aldı. Üçüncüsünü almakta tereddüt etmeyebilir.”Kaynak Yeniçağ: İki gün önce Naci Ağbal’ı yazan dünyaca ünlü dergi Berat Albayrak'ın planı ile ilgili flaş iddiada bulundu"

"BERAT ALBAYRAK DÖNÜŞÜ PLANLIYOR"

The Economist'in 'Kaygı verici' olarak nitelediği Berat Albayrak iddiaları ise şu şekilde: 

"2018'de Maliye Bakanlığı'nda Ağbal'ın selefi olarak göreve gelen ve rakibi Merkez Bankası'nın başına getirildiğinde dargın bir şekilde istifa eden, Erdoğan'ın kızlarından biriyle evli olan ve bir zamanlar Türkiye'nin en güçlü ikinci adamı olarak kabul edilirken, görevi bırakmasının ardından bir kez bile ortalarda görünmeyen Berat Albayrak'ın hayaleti kaygı verici."

Berat Albayrak için "Geri dönüşünü planlıyor olabilir" diyen dergi, Şubat sonunda Erdoğan'ın damadının sicilini ve Merkez Bankası'nın döviz rezervlerini bu kadar çok kullanmasını savunmasının bunun bir işareti olabileceğini vurguluyor.

Economist yazıya "Piyasalar bunu Albayrak'ın siyasete geri dönebileceğinin işareti olarak gördü ve TL orta şiddette bir kalp krizi geçirip, bir günde yüzde 2 değer kaybetti." 

the economist ilginç berat albayrak açıklaması geri dönme
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları