İYİ Partiliden olay yazar kasa açıklaması: Herkes korkusundan...

İYİ Partili Erhan Usta'dan dikkat çekici yazar kasa açıklaması geldi.

İYİ Partiliden olay yazar kasa açıklaması: Herkes korkusundan...
İYİ Partiliden olay yazar kasa açıklaması: Herkes korkusundan... iyihaberim

Yeniçağ'dan Mehmet Akgün'ün haberine göre, İYİ Parti TBMM Grup Başkanı Prof. Dr. İsmail Tatlıoğlu ve İYİ Parti Ekonomi Politikaları Başkanı Erhan Usta, Kanal 42'de yayınlanan Sümen Altı programına konuk oldu. Şu an yaşanan ekonomik durumla Bülent Ecevit başbakanlığındaki 2001 krizini karşılaştıran Usta Türkiye'de esnafın bu denli sıkıntıya düştüğü bir dönemi hiç yaşamadığına dikkat çekti.

İktidarın esnafa yönelik yardımının yetersizliğine vurgu yapan Erhan Usta, il ziyaretleri sırasında yaşadığı konuşmaları hatırlattı. Usta, ''Bir esnaf devletten 1750 lira yardım almış. Ancak ödemesi gereken vergi ve prim borcu ise 6 bin lira. Bir başka esnaf ise 'Köydeki ineğimi satarak bu ayı kurtardım. Gelecek ay satacak bir şeyim de yok' diyor. Devlet dengeli olmak zorunda. Esnaf kredi borcunu ödeyemiyor. Dükkanını zararla kapatıyor'' dedi.

Ekonomide yaşanan sorunların hepsini pandemiye bağlamanın doğru olmayacağını ifade eden İYi Partili Usta, esnafa yönelik kısıtlamaların anlamsızlaştığına da dikkat çekti. Yeme-içme sektöründe faaliyet gösteren işletmelerin içeriye müşteri alamadığnı söyleyen Usta, ''Birçok esnaf imkanı olmasına rağmen dışarıya masa kuramamaktan şikayetçi. Açık havada masa kurulmasına izin verilirse esnaf da rahat eder'' diye ifade etti.

2001 krizinin ardından dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'e yazar kasa fırlatan esnafı hatırlatan Usta, "Uzun süredir Türkiye ekonomisi kötü yönetiliyor. Türkiye'de ekonomi, geçmiş kriz dönemlerine göre yüz katı daha kötü. Konuşamıyorsunuz. Kimse bir şey söyleyemiyor. Ana akım medya, büyük ölçüde iktidarın kontrolünde. Bunlar konuşulamıyor. Geçmişte biliyorsunuz Ecevit döneminde 1 tane yazar kasa fırlatıldı. Şu anda 1 milyon tane yazar kasa fırlatacak insan var etrafta ama hiç kimse onu yapamıyor. İnsanların kendi sıkıntılarını anlatmaktan dahi çekindiği bir ortam var. Bugün, eşi 3 gündür ay çiçek yağı istediği halde evine yağ alıp götüremeyen esnaf var" dedi.

2001 ekonomik krizinde dönemin Başbakanı Bülent Ecevit'in önüne Başbakanlık önünde yazar kasa fırlatan esnaf Ahmet Çakmak, 2019 yılında Sözcü gazetesine verdiği röportajda, "Şu an Ecevit'i andığım zaman tüylerim diken diken oluyor, gözlerim buğulanıyor. Tüm samimiyetimle söylüyorum Ecevit'i özledim, en az 20 defa da mezarını ziyaret ettim" demişti. Çakmak, "2019 yılında bu şekilde bir eylemi gerçekleştirebilir miydiniz?" sorusuna ise, "Mümkün değil" cevabını vermişti.

iyi parti erhan usta yazar kasa açıklama ekonomi pandemi
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları