Bilim Kurulu üyesi normalleşecek illeri tek tek açıkladı

Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, 15-21 Şubat  tarihleri arasındaki verilerin yansıtıldığı haritaya göre 'düşük riskli' olan illerin normalleşmeye en yakın olduğunu açıkladı.

Bilim Kurulu üyesi normalleşecek illeri tek tek açıkladı
Bilim Kurulu üyesi normalleşecek illeri tek tek açıkladı iyihaberim

Sağlık Bakanlığı'nın korona virüs salgının seyrine ilişkin açıkladığı illerin haftalık vaka oranlarına göre 100 bin nüfusta vaka sayısı 10'un altında kalarak 'düşük riskli' görülen iller Hakkari, Şırnak, Muş, Batman ve Diyarbakır oldu. Haritada korona virüs vaka sayısı 100 bin nüfusta 100'ün üzerinde çıktığı 12 il ise 'yüksek riskli' olarak yer aldı.

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, haftalık güncel korona virüs verilerini, harita üzerinde değerlendirerek, normalleşmeye yakın ve uzak illeri açıkladı. Prof. Dr. İlhan, il il 100 bin nüfustaki korona virüs vaka sayılarına yer verilen haritanın, 1 Mart'ta başlayacak 'yerinde karar' için anahtar niteliği taşıyacağını belirtti. İlhan, haritaya göre illerin kendi aralarında kategorize olduğunun net olarak görüldüğünü ifade ederek, "Rize, Trabzon, Giresun, Ordu ve Samsun illerimiz 100 binde 200'den fazla. Konya, Aksaray, Osmaniye, Karaman illerimizin 100 binde 100'den fazla olduğunu gözlemliyoruz. Onun dışındaki illerimiz genel olarak aslında 100 binde 100'ün altındalar" diye ifade etti.

'ANKARA, ESKİŞEHİR, ADANA, MERSİN, HATAY, ANTALYA, İZMİR VE ÇANAKKALE İYİ DURUMDA'

Prof. Dr. İlhan, vaka sayasına göre 'düşük riskli' olduğu görülen 5 il ile beraber normalleşmeye en yakın diğer illeri değerlendirdi. , Prof. Dr. İlhan, "Ankara, büyükşehir olarak baktığımızda aslında iyi bir durumda, Ankara'daki vatandaşlar kurallara uyuyorlar. Eskişehir iyi durumda, İzmir biraz daha olumsuz durumda; ama aslında Ankara'ya oldukça yakın gibi düşünülebilir. Antalya biraz daha yüksek, bir üst seviyede gibi düşünmek gerekiyor, Mersin beraber şekilde yüksek. Adana örneğin Ankara'ya yakın bir skalada, Ankara ile benzer bir değişim yapılabilir. Hatay, Ankara'ya benzer bir zaman diliminde. Doğuya doğru Adıyaman'da olumsuz bir durum söz konusu, Malatya, Elazığ, Bingöl, Muş görece daha iyi. Batıda Kütahya Eskişehir'den nüfusu az olmasına rağmen daha olumsuz rakamlara sahip, Balıkesir daha olumsuz rakamlara sahip, Çanakkale daha iyi rakamlara sahip. Doğuda da batıda da yüksek illerimiz de var düşük illerimiz de var. Buna göre hareket edilip kurallara uyulursa biran önce o yüksek illerimiz de kısa zamanda aşağıya doğru gelir" ifadelerini kullandı.

'KAPANMAYA DOĞRU YOL ALMA DA SÖZ KONUSU OLABİLİR'

Prof. Dr. İlhan, yerinde karar döneminin illeri rahatlatmayı amaçlayan bir yaklaşım olduğunu ifade etti. Ancak bu yaklaşımın mutlak açılışa doğru gidecek bir yaklaşım olmadığını belirten Prof. Dr. İlhan, "Bu sisteme göre illerimizin eğer vaka sayısı fazlaysa kapanmaya doğru da yol alma söz konusu olabilir. Ya da bugün 'mavi' bölgede dediğimiz 100 binde çok daha düşük rakamlara sahip ilimizde vaka sayısı çok artarsa yeni normal ile birlikte çok riskli gruba da girip, yine bir kapanmaya doğru yol alabilir. Haritada iller risk durumuna göre renklendirilebilir. Tam kesinleşince uygulama tarihi, uygulama yaklaşımı bakanlığın sayfasında yayınlanır, ona göre de her ilimiz kendi sınıfını görüp, alınacak önlemleri ve açılmayı değerlendirir" dedi.

'FİZİKSEL MESAFEDEN, MASKE TAKMAKTAN VAZGEÇMECEĞİZ'

Açılmanın yanlış anlaşılmaması gerektiğini belirten Prof. Dr. İlhan, , "Açılma fiziksel mesafeden, maske takmaktan vazgeçeceğiz anlamına gelmiyor. Bir ilimizde vaka sayısı çok düşük olsa dahi mutlaka kapalı ortamların havalandırılması, kalabalığa girmeme ve açılacak kafe ve restoranların kurallara uyması gereken yaklaşımların benimsenmesi gerekiyor. Okullarımız da açılacak, aşılamada çok ciddi bir seviyeye ulaştık. Hep beraber kurallara uyarsak tüm Türkiye'de renklerin maviye döndüğünü görmek mümkün olacaktır" ifadelerini kullandı. 

'KARADENİZ'DE ARTIŞIN NEDENİ MUTANT VİRÜS OLABİLİR'

Prof. Dr. İlhan Karadeniz bölgesindeki vaka artışının sebebi ile ilgili, "Nedeni hem o bölgede mutant virüs daha çok olabilir, hem de o bölgede vatandaşlar daha çok bir araya gelebilirler, daha çok maske takmayabilir, kapalı ortamlarda bir araya gelebilirler. Bunları üst üste koyduğumuzda bunların nedeni ikisi de olabilir. Biliyorsunuz mutant virüs PCR pozitiflikten sonra geriye doğru dönük araştırılıyor, bunun sonuçları bu illerimizdeki filyasyon sonuçları o illerde bulaşın acaba nasıl olduğuna dair yapacağımız tarama sonuçları bunları söyleyecektir, kısa zaman içinde de ortaya çıkar. Aşikar olan şu ki ne olursa olsun vaka sayısı yüksek. Mutant virüs olsa da olmasa da özellikle o bölgede kalabalık ortama girilmemeli, ortam temiz hava ile havalandırılmalı, maske, temizlik kuralına uymalı. Bu illerde diyelim ki 100 binde 200'den 300 civarına yükseldi, İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu kararı ile örneğin o ile giriş çıkış yasaklanabilir, o ilde vakaların çok olduğu özelikle bazı mahalleler, ilçeler varsa oraya giriş çıkışın kapatılması söz konusu olabilir. Veya sokağa çıkma kısıtlamaları örneğin ilin bir bölgesinde kaldırılabilir, bir bölgesinde farklı bir yaklaşım geliştirilebilir" dedi.

bilim kurulu üyesi prof. dr. mustafa necmi ilhan korona normalleşme iller ankara eskişehir adana mersin düşük riskli
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları