Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunç Soyer'le hangi iki önemli konuları konuştu?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkanı Tunç Soyer, dün İzmir Valiliği'nde İzmir'in iki projesi için görüştükleri ortaya çıktı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunç Soyer'le hangi iki önemli konuları konuştu?
Cumhurbaşkanı Erdoğan, Tunç Soyer'le hangi iki önemli konuları konuştu? iyihaberim

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, dün İzmir Valiliği'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile depremde yıkılan konutların yenilenmesi için bulunan kaynağın kullandırılması ve 'İzmir tarihinin en büyük yatırımı' diye nitelediği Buca Metrosu inşaatı için görüştüklerini açıkladı. Soyer, yaklaşık 15 dakika süren görüşmenin ayrıntılarını Cumhuriyet gazetesinden Hazal Ocak'a anlattı.

Soyer, konuyu dün Cumhurbaşkanı Erdoğan'a ilettiğini, Erdoğan'ın yaklaşımının da pozitif olduğunu dile getirdi.

İKİ ÖNEMLİ KONUYU GÖRÜŞTÜK

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile iki konu hakkında görüştüğünü belirten Soyer, ''Birincisi Dünya Bankası'nın kentsel dönüşümle ilgili bir acil imar kaynağı, acil imar kredisi adıyla bir enstrümanı var. Dünya Bankası'yla birkaç aydır görüşüyorduk. 250 milyon dolarlık, 5 yıl ödemesiz, 20 yıl vadeli ve çok düşük faizli bir kaynak bulduk. Bunu Hazine garantisiyle kullandırıyorlar. İller Bankası üzerinden alabileceğimiz bir kaynak bu. Çok da hızlı olabilecek. Bir iki ay içinde aktarılacak bir kaynak'' diye konuştu.

"VAKİT KAYBETMEMELİYİZ"

Kaynağın Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan onay alması gerektiğine dikkat çeken Soyer, "Bu kaynağı tamamen kentsel dönüşüm için kullanacağız. Depremzedelerin özellikle de orta hasarlıların konutlarını yenileyebilmeleri için köprü vazifesi göreceğiz. O krediyi onlara kullandırmış olacağız. Bunu talep etmek istedim. Vakit kaybetmemek lazım çünkü vatandaşın mağduriyeti çok. Hızlı çözüm getirebileceğimiz bir kaynak bu'' ifadelerini kulandı.

HAZİNE ONAYLANIRSA OLACAK

"İzmir tarihin en büyük yatırımı" diye nitelediği Buca Metrosu için de 490 milyon euro'luk bir kaynak bulduklarını aktaran Soyer, "Buna Hazine garantisi gerekmiyor fakat Hazine onayı gerekiyor. İşte o Hazine onayı için Sayın Cumhurbaşkanı'ndan talepte bulundum. Çünkü uluslararası ihaleye çıkıldı. O kaynakların kullanılmaya başlaması lazım. Bu da ancak Hazine onaylarsa olacak. Öyle bir tablo vardı. Bu iki taleple ilgili görüştüm kendisiyle'' dedi.

Soyer, Erdoğan'ın konuyu inceleyeceğini söylediğini belirtti. Soyer, "Doğrusu ben pozitif bir izlenim edindim. Yapacağına dair bir izlenim edindim ama tabii bu izlenim sadece'' diye konuştu.

Cumhurbaşkanı erdoğan izmir büyükşehir belediyesi başkanı tunç soyer görüşme iki önemli konu
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları