Çizgi filmlere türban mı geliyor?

İşte o soruya böyle yanıt verdi.

Çizgi filmlere türban mı geliyor?
Çizgi filmlere türban mı geliyor? iyihaberim

 İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, çizgi film ve animasyonlardaki kadın karakterlerin de başörtülü olmaları gerektiğini dile getirdi. Hamaney, Telegram kanalında kendisine yöneltilen, "Animasyon filmlerdeki karakterlerin başörtüsü takması gerekli mi?" sorusuna yanıt verdi.

Euronews'te yer alan habre göre; 81 yaşındaki İranlı dini lider, "Böyle varsayımsal bir durumda başörtüsü takmak kendi başına gerekli olmasa da, başörtüsü takmamanın sonuçları düşünüldüğünde, başörtü adetini animasyonda da yerine getirmek gerekiyor." diye yanıtladı.

İRAN’DA NELER OLMUŞTU

Hamaney 2016 yılındaki bir fetvasında İran'daki kadınların kamuya açık yerlerde bisiklete binmesini yasaklayan bir fetva yayımlamış, birçok kişinin tepkisini çekmişti.

Yine Hamaney'in fetvası ile 2019 Eylül'ünde kadınlar 1979'dan bu yana ilk kez stadyumda futbol maçı izlemişti.

İran'da 1979 yılında gerçekleşen İslam Cumhuriyeti devriminden sonra ülkeye turist olarak gelinse dahi kadınların başörtüsü takması zorunlu. Bu kapsamda 90'lı yıllarda kıyafet yönetmeliğine getirilen sıkı kurallar hafifletilmişti.

İran'da kadınlar başörtüsü taksa da, birçok kadın başlarının bir kısmını saçları gözükecek şekilde açık bırakıyor. Ülke basınında yer alan haberlere göre her yıl yaklaşık 50 bin kadına, başörtüsü yönetmeliğine uymadığı gerekçesiyle hapis ya da para cezası veriliyor.

çizgi film türban karakterler iran dini lider Ayetullah Ali Hamaney
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları