CHP'den Erdoğan'a doğalgazlı gönderme

CHP Genel Başkan Yardımcısı Akın, doğalgazla ilgili rapor hazırladı.

CHP'den Erdoğan'a doğalgazlı gönderme
CHP'den Erdoğan'a doğalgazlı gönderme iyihaberim

BirGün gazetesinden Hüseyin Şimşek'in haberine göre,  AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ilk kez Cumhurbaşkanı seçildiği 2014 yılından bugüne kadar geçen süreçte "rezerv müjdeleri"ne rağmen doğalgaz faturası iki katına yakın arttı. CHP’nin raporuna göre, faturaya yansıtılan ve dağıtım şirketlerine ödenen sistem kullanım bedelindeki artış ise 3,5 katı oldu.

CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, “Tek adam A.Ş. Doğalgaz Faturası” isimli bir rapor hazırladı. Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı dönemindeki doğalgaz fiyatlarının incelendiği raporda, Karadeniz’de bulunan doğalgaz rezerviyle ilgili müjdenin henüz faturalara yansımadığı, tam aksine vatandaşın cebinin yandığı belirtildi.

ARTIŞ İKİ KATI

Çalışmaya göre, Erdoğan’ın ilk kez Cumhurbaşkanı seçildiği 10 Ağustos 2014 tarihinden bu yana doğalgaz faturaları iki katına yakın arttı. 2014’te 100 lira olan doğalgaz faturası, tüketim miktarı değişmeden Şubat 2021’de 176 liraya yükseldi. 2014’te doğalgaz dağıtım şirketlerine ödenen sistem kullanım bedeli de 3,5 kat arttı. Buna göre, Ocak 2014’te tüketilen metreküp başına 0,0623 lira olarak fatura edilen tutar, Şubat 2021 tarihinde 0,2179 liraya çıktı.

Çalışmada, kış aylarında ortalama 100 metrekare büyüklüğündeki bir evde ısıtma amacıyla çalıştırılan bir kombinin en düşük sıcaklık ayarında dakikada yaklaşık 0,007 metreküp doğalgaz harcadığı belirtildi. Bu kapsamda mutfak ve sıcak su kullanımı hariç günlük tüketimin de ortalama 10 metreküp olduğu belirtildi. 10 metreküp tüketim üzerinden yapılan hesaplamaya göre tüketilen aylık 300 metreküp doğalgaz bedeli Ocak 2014 tarihinde 303 lira iken Şubat 2021 tarihinde 540 TL oldu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, tek adam sisteminin inşa edilmeye başladığı 2014 yılından bugüne kadar vatandaşın artan doğalgaz faturaları nedeniyle ısınmak için evinde kombiyi açmaktan korkar hale geldiğini dile getirdi. CHP’li Akın, raporunda şunları vurguladı:

“İktidarın müjdesini verdiği Karadeniz gazında, şapkadan tavşan çıkar gibi yandaşlara kıyak ve yasalardan muafiyet düzenlemeleri çıkıyor. Müjdenin faturalara yansımasını bırakın, doğalgazda otomatiğe bağlanan zamlar vatandaşımızın cebini yakıyor. Maalesef doğalgaz değil, gelen faturalar ısıtıyor.”

chp genel başkan yardımcısı ahmet akın akp erdoğan doğalgaz gönderme rezerv müjdeleri Tek adam A.Ş. Doğalgaz Faturası rapor
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları