FETÖ'cüler, Can Dündar'a saldırdı

FETÖ'cülerin bu sefer hedefinde Can Dündar'ın yeni belgeseli var.

FETÖ'cüler, Can Dündar'a saldırdı
FETÖ'cüler, Can Dündar'a saldırdı iyihaberim

Almanya’da yaşayan gazeteci Can Dündar, Alman kamu kanalı ZDF için 15 Temmuz belgeseli hazırladı.

43 dakika süren, Almanca ve Türkçe hazırlanan belgeseldi, Dündar kendi penceresinden 15 Temmuz’a giden süreci ve darbe girişimi sonrası yaşananları aktardı. Dündar, 15 Temmuz'u yapan FETÖ'nün geçmişine de mercek tuttu.

Dündar’ın, “Köprü” ismini verdiği belgeselde 15 Temmuz gecesi köprü üzerinde öldürülen sekiz askerden biri olan Burak Dinler'in ablası Fadime Yeltepe, Der Spiegel dergisinin üç yıl (2016-2019) Türkiye muhabirliğini yapan Maximilian Popp ile Almanya'nın Türkiye Büyükelçisi Martin Erdmann'ın anlatımları ve yorumları dikkat çekiciydi.

Belgeselde, FETÖ lideri Fethullah Gülen'in 1999 yılına ait bir konuşması da yer aldı. Söz konusu konuşmada Gülen, "Bütün anayasal müesselerdeki kuvveti cephenize çekeceğiniz ana kadar, her adım erken sayılır.” ifadelerine yer verdi.

"LAİK İLERİCİ KADROLAR TASFİYE EDİLDİ"

Der Spiegel'in Türkiye muhabiri Maximilian Popp belgeselde şunları aktardı:

"Gülen hareketi, ılımlı bir İslam'ı hiçbir zaman istemedi. Hareketin amacı etkili olmak, iktidarı elde etmek ve bunu olabildiğince sınırsız elde etmekti. Gülen hiçbir zaman demokratik meşrutiyete sahip olmadı, ama her zaman son derece etkiliydi. Bürokraside, devlette, özellikle adalette ve poliste... Gülen hareketi, Erdoğan için arka planda kirli işleri yaptı. Kesin olan şey şu ki; Gülen hareketi, Erdoğan'ın gözünde giderek fazla güçlü hale geldi. Gittikçe daha fazla güç ve para istemeye başladı. Erdoğan da iktidarı paylaşmayı sevmeyen bir siyasetçi... Sonunda dizginleri çekti ve dedi ki; 'Buraya kadar!’" 

Can Dündar belgeselde "Bu iş birliği sayesinde her alanda laik, ilerici kadrolar tasfiye edildi. Yerine dinci kadrolar yerleştirildi. Artık önlerinde engel kalmamıştı... Birbirlerinden başka" yorumunu yaptı.

Dündar, "Gülen uzun vadeli bir strateji belirlemişti. Bir altın nesil yetiştirecek ve onların bürokraside kilit noktalara gelmesini bekleyecekti. Önce dershaneler kurdu. Hukuk fakültelerine, Polis akademilerine ve askeri okullara öğrenciler yerleştirdi. Onları yurtlarında barındırıp dini eğitim verdi. Bu okullarda yetişenler savcı, kaymakam, siyasetçi ve komutan oldu. Erdoğan 2002'de iktidara geldiğinde Gülen'in kadrolarını hazır buldu." diye konuştu.

FETÖ’CÜLERİN HEDEFİ OLDU: A HABER DÖNE DÖNE YAYINLAR

Belgeselde FETÖ’ye yönelik eleştiriler, Can Dündar’ı hedef tahtasına oturttu.

Firari FETÖ’cü Adem Yavuz Arslan, Dündar’ı eleştirerek şu ifadelere yer verdi:

“Can Dündar'ın Köprü belgeselini niyahet bulup izleyebildim.

Bazı kesimleri çıkarsan A Haber döne döne yayınlar...

Erdoğan dersaneleri kapatmış, Gülen 17 Aralık operasyonuyla intikam almış, darbeye yeltenmiş Facetime ile halk sokağa çıkıp darbeyi bastırmış...

Özeti bu...”

“TUHAF BİR YAKLAŞIMA SAHİP”

Bir diğer firari FETÖ'cü Said Sefa ise şunları kaydetti:

"Sn Can Dündar belgeseli

1. Detaylı araştırma yok.

2. Yeni bir şey yok.

3. Dersaneler kapandı, Gülenci-Erdoğancı kavgası başladı gibi çok sığ bir bakış açısına sahip.

4. Darbeyi halk önledi gibi tuhaf bir yaklaşıma sahip."

Sefa, belgeselle ilgili bir video hazırladığını da söyledi.

“KABUL EDİLEMEZ”

FETÖ'nün yayın organı olduğu gerekçesiyle kapatılan Meydan gazetesinin eski genel yayın yönetmeni Levent Kenez de, Dündar'ı hedef aldı. Kenez, şunları dile getirdi:

"Ben de nihayet izledim.

Can Dündar’ın çalışmasının kurgusu ve bakış açısı sığ ve çok kritik bilgi eksiklikleri var. Bunlar subjektif, sana bana göre değişir.

Ama çok daha önemlisi o kadar çok somut bilgi hatası içeriyor ki bu kadar tecrübeli bir belgeselci için kabul edilemez."

Fetö can dündar saldırı belgesel hedef
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları