Yunanistan Türkiye'ye tehdit yağmuruna tuttu

Yunanistan'ın Dışişleri Bakanı Nikos Dendias Türkiye'ye tehditler savurması ülkeyi ayağa kaldırdı.

Yunanistan Türkiye'ye tehdit yağmuruna tuttu
Yunanistan Türkiye'ye tehdit yağmuruna tuttu iyihaberim

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, ülkesinin Girit Adası'nın doğusunda karasularını genişletmeyi planladığını ve bu konuda hiçbir komşu ülke ile müzakerede bulunmayacaklarını dile getirdi.

Bakan Dendias, Yunanistan'ın İyon Denizi'nde karasularının genişletilmesini öngören yasa tasarısının tartışıldığı parlamentoda yaptığı konuşmada, Başbakan Miçotakis'in aylar öncesinde Girit'te karasularının genişletilmesi konusunda görüş belirttiğini anımsatarak “Ve tabii ki Girit, Girit'in doğu tarafını da kapsıyor. Girit'in doğusunda da karasularımızı genişletmeyi planlıyoruz” dedi.

“YUNANİSTAN'IN KARASULARI EGEMENLİK MESELESİDİR MÜZAKERE EDİLEMEZ”

Yunanistan ana muhalefindeki Radikal Sol Parti (SYRİZA) Sözcüsü Yorgos Katruggalos'un, Yunanistan ve Türkiye arasında yeniden başlatılması kararlaştırılan istikşafi görüşmelerde hangi meselelerin ele alınacağı ve ülkenin karasularının genişletilmesi konusunda Başbakanlık ve Dışişleri Bakanlığı’nın farklı görüşler dile getirdiği yönündeki eleştirilerini de cevapladı. Dendias “Başbakan'ın belirlediği politikanın dışında bir çizgi izlenmesi mümkün değil. Yunanistan'ın hiçbir başbakanı karasuları meselesini müzakere etmez çünkü egemenlik meselesidir ve müzakere konusu değildir” diye konuştu.

“SINIRDAŞ ÜLKELERLE ANLAŞMALI OLARAK SINIRLANDIRILMAMIŞTIR”

Sözcü’den Yaşar Anter’in haberine göre Dendias konuşmasının sonunda ise Yunanistan'ın karasularını genişletmesi konusunda sınırdaş ülkeler ile müzakere etmek zorunda olmadığını iddia ederek, şu sözlerine devam etti:

“Ülkenin (Yunanistan) kıta sahanlığı konusundaki tezi, Maniatis kanunu ile ifade edilmektedir. Münhasır Ekonomik Bölge (MEB) meselesine gelince, belirtilen kıta sahanlığı üzerindeki belirli bölgede olay gerçek.

Sınırdaş ülkelerden herhangi biriyle anlaşmalı olarak sınırlandırılmamıştır. Komşu ülkeler, hakkımızı uygulamamızı anlayışla karşılıyor.

İtalya, Yunanistan'ın karasularını genişleteceğini biliyordu ve bu, ‘Yunanistan'ın İtalya ile müzakere ettiği' anlamına gelmez. Arnavutluk'un da Yunanistan'a sormadan, hakkını bütünüyle kullandığı gibi.”

Yunanistan dışişleri bakanı Nikos Dendias Türkiye tehdit karasular
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Ünlü oyuncudan AKP iktidarına isyan!
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları
Meryem Uzerli'den akıl almaz hamilelik pozları